Yoko Ono, wdowa po Johnie Lennonie, zgodziła się na publikację jego listów. Korespondencja członka słynnej grupy The Beatles zostanie wydana w październiku tego roku. Polska i światowa premiera zbioru, zatytułowanego "John Lennon. Listy" zbiegnie się z 72 rocznicą urodzin muzyka.

Wdowa po legendarnym muzyku udostępniła blisko 300 listów i pocztówek, opatrzonych komentarzem Huntera Daviesa - autora biografii Beatlesów, a prywatnie znajomego Johna Lennona.

Tom korespondencji byłego członka "fantastycznej czwórki z Liverpoolu", jest jedną z najbardziej wyczekiwanych książek tego roku. Tym bardziej, że Yoko Ono dotychczas sprzeciwniała się publikacji.

Literacka twórczość muzyka

Nie będzie to pierwsza publikacja literacka Lennona. W 1964 roku, u szczytu popularności The Beatles, muzyk wydał książkę "In His Own Write". Był to zbiór absurdalnych opowiadań i wierszyków, wzbogacony surrealistycznymi rysunkami wykonanymi przez samego Lennona.

Zachęcony sukcesem książki, wokalista wydał rok później kolejny tom, zatytułowany "A Spaniard in the Works".

Legenda kultowej kapeli

John Lennon jest jednym z założycieli zespołu The Beatles - jednej z najważniejszych grup w historii muzyki rozrywkowej. Wywodzący się z Liverpoolu zespół podbił światowe listy przebojów w 1963 roku dzięki popularności singla "Please Please Me".

Beatlesi sprzedali najwięcej płyt w historii amerykańskiego przemysłu fonograficznego. Do najważniejszych albumów zespołu należą: "Please Please Me" (1963), "A Hard Day's Night" (1964), "Revolver" (1966), "Sgt. Pepper's Lonely Heart's Club Band" (1967) i "White Album" (1968).

Po rozpadzie zespołu w 1970 roku, Lennon rozpoczął karierę solową. Przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych i coraz silniej zaangażował się w politykę i działalność organizacji pozarządowych. Stał się symbolem pacyfizmu i walki z opresyjnym rządem. Jest też autorem protest-songów, jak "Give Peace a Chance" i "Power to the People". Do najpopularniejszych utworów muzyka należą m.in. "Imagine", "Happy Xmas (War is Over)" i "Woman". Nagrał trzynaście solowych płyt, z których najważniejsze to: "Plastic Ono Band" (1970), "Imagine" (1971) i "Double Fantasy" (1980). Zginął zastrzelony przez szaleńca, przed wejściem do swojego nowojorskiego domu, w 1980 roku.