To będzie historyczne wydarzenie w czasie Life Festival Oświęcim! Próba bicia rekordu w Nordic Walkingu z Guinness World Records. Dotychczasowy rekord potwierdzony przez Guinness World Records to 1 549 uczestników. Podczas tegorocznego LFO spróbujemy poprawić ten wynik, dlatego zachęcamy i zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tym wydarzeniu!

Trzykilometrowy marsz poprowadzi wybitny kardiolog profesor Dariusz Dudek. Jak podkreśla, nordic walking to idealna aktywność fizyczna dla osób z problemami krążenia. Często pacjenci z chorobami serca myślą, że po zabiegu, po zawale nie wolno się ruszać. To jest największy błąd. Druga grupa pacjentów uważa, że trzeba biegać maratony i pełne maratony i półmaratony. Tego też nie chcemy – podkreśla prof. Dudek. Daje umiarkowany wysiłek i najlepiej jeżeli będziemy go wykonywali codziennie przez minimum 30 minut. Wtedy osiągniemy najlepsze efekty – dodaje.

Jak tłumaczy prof. Dudek, dystans trzech kilometrów jest optymalny. To nie może być 300 metrów, ale nie może być też 40 kilometrów. Te trzy km to jest właśnie ten umiarkowany wysiłek – mówi prof. Dudek. Serce nieco wtedy przyspiesza, ciśnienie może nieco wzrastać, ale te wartości nie są duże. Powoduje to pobudzenie układu krążenia, powoduje lepsze krążenie, poprawia się motoryka ścian naczynia całego układu krążenia i to daje potem efekty w postaci lepszego rokowania, lepszego funkcjonowania, mniejszej śmiertelności, lepszej przeżywalności – tłumaczy.

Start biegu w sobotę 20 czerwca, o godz. 14:00, sprzed stadionu przy Technikum Chemicznym. Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie Life Festival Oświęcim.

(mpw)