W czwartek 16 czerwca w Oświęcimskim Centrum Kultury można wybrać się w muzyczną podróż przez wszystkie odcienie miłości. Widzowie festiwalu Life Oświęcim zobaczą widowisko "ABBA - miłosna opowieść symfoniczna". Dzień później, w piątek, popisowa rola Krystyny Jandy i poruszająca opowieść o sztuce, muzyce i wokalnej wirtuozerii. Spektakl warszawskiego Och-Teatru "Maria Callas. Master Class". "Myślę, że akurat ten spektakl, z przesłaniem, że po to uprawiamy sztukę, żeby ten świat stawał się mądrzejszy i lepszy, żeby go zostawiać bogatszym, piękniejszym i bardziej sprawiedliwym dzięki sztuce - jest idealnym tytułem na festiwal w Oświęcimiu" - mówi w RMF FM Krystyna Janda.

ABBA SYMFONICZNIE

Ten koncert to m.in "Mamma Mia", "Voulez vous" czy "Waterloo" rozpisane na orkiestrę symfoniczną i połączone z klasycznymi kompozycjami Edvarda Griega! "ABBA - miłosna opowieść symfoniczna" to główny punkt pierwszego dnia LFO. Life Festival Oświęcim od pierwszej edycji stawia nie tylko na największe gwiazdy muzyki rozrywkowej, ale również na koncerty muzyki klasycznej w świeżej odsłonie. Po ogromnym sukcesie zeszłorocznego "British Rock Symphony" przyszła pora na nowatorskie, unikalne połączenie muzyki ery disco z muzyką symfoniczną okresu romantyzmu. Historia kochanków targanych namiętnościami została zainspirowana losami członków szwedzkiego zespołu. Połączenie orkiestry symfonicznej i muzyki popularnej sprawia, że spektakl jest atrakcyjny zarówno dla pasjonatów muzyki klasycznej, jak i dla widzów nastawionych na dobrą zabawę. Premiera show odbyła się 24 listopada 2013 roku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

JANDA GRA CALLAS

To moja kolejna wizyta na tym festiwalu. Bardzo lubię jeździć na Life do Oświęcimia, tam jest świetna publiczność (...) jadę do niej, jak do bliskich - mówi w RMF FM Krystyna Janda. Aktorka i reżyserka podkreśla też, że bardzo podoba się jej pokojowe przesłanie LFO. 

Myślę, że akurat spektakl Callas, z przesłaniem, że po to uprawiamy sztukę, żeby ten świat stawał się mądrzejszy i lepszy, żeby go zostawiać bogatszym, piękniejszym i bardziej sprawiedliwym dzięki sztuce - jest idealnym tytułem na ten festiwal - dodaje w RMF FM Krystyna Janda.

"Maria Callas. Master Class" to poruszająca opowieść o sztuce, muzyce i wokalnej wirtuozerii. Spektakl warszawskiego Och-Teatru pokazany zostanie w piątek, 17 czerwca, w Oświęcimskim Centrum Kultury. Krystyna Janda i towarzyszący jej artyści przedstawią historię śpiewaczki operowej, która całkowicie poświęciła się sztuce. Ta uczyniła ją szczęśliwą i podziwianą, ale jednocześnie samotną i zawiedzioną życiem. Autorem wielokrotnie nagradzanej i wystawianej na całym świecie sztuki jest amerykański dramaturg Terrence McNally. Pokazuje on Callas w chwili kryzysu. Śpiewaczka nie występuje na scenie od dłuższego czasu, skupia się na prowadzeniu zajęć wokalnych dla najzdolniejszych studentów nowojorskiej szkoły muzycznej. Lekcje, których udziela, nie ograniczają się jednak do samego warsztatu. Callas przekazuje początkującym artystom swoje refleksje na temat sztuki, muzyki i ludzkiej wrażliwości. Spektakle teatralne są stałym punktem programu Life Festival Oświęcim.


(j.)