Słynny amfiteatr w Kołobrzegu, który gościł Festiwal Piosenki Żołnierskiej, może zostać zamknięty. Sanepid domaga się remontu obiektu, dzierżawcy brakuje jednak na to pieniędzy i to sporej kwoty - 250 tys. zł. Miało pomóc miasto, ale wycofało się.

Lista niezbędnych prac budowlanych jest długa. W holu i garderobach amfiteatru muszą być wymienione wykładziny, w węźle sanitarnym powinny być zamontowane podgrzewacze wody, remontu wymaga zniszczona elewacja amfiteatru. Inspektorzy Sanepidu, którzy skontrolowali obiekt największe zastrzeżenia mieli do toalet. Wszystkie muszą być wyremontowane, dodatkowo w holu musi powstać całkowicie nowe sanitariat. Całość prac budowlanych ma kosztować około 750 tys. złotych.

Mieli dać, ale nie dadzą

Amfiteatr należy do Urzędu Miasta w Kołobrzegu. Miasto zamierzało przekazać na remont i przebudowę amfiteatru 500 tys. zł. Pieniędzy jednak nie da - w marcu zdecydowali o tym radni z komisji komunalnej. Powodem cofnięcia pieniędzy na remont jest stan prawny budynku. Od 2002 roku, przez 15 lat dzierżawi go prywatny inwestor, który prowadzi w nim działalność komercyjną. Zdaniem radnych obowiązek remontu amfiteatru spoczywa na dzierżawcy, który za wynajem płaci rocznie nieco ponad 1 tys. złotych. Umowa dzierżawy precyzuje, że dzięki tak niskim kosztom wynajmu, wszystkie naprawy finansuje prywatny zarządca nieruchomości. Dzierżawca nie zgadza się z taką interpretacją umowy. Dodaje, że rocznie płaci miastu dodatkowo 22 tys. zł podatku od nieruchomości i udostępnia miastu obiekt każdego roku na 7 dni, w celu organizacji miejskich imprez. Przekonuje, że budowa nowej toalety i przebudowa już istniejących jest modernizacją obiektu, którego właścicielem jest miasto i to miasto powinno pokryć koszty prac budowlanych. Inwestor przeznaczył na pozostałe prace remontowe 500 tys. zł. Z tych pieniędzy będą między innymi wymienione wykładziny. Na przebudowę toalet nie ma już pieniędzy.

Był Festiwal Piosenki Żołnierskiej

Kołobrzeski sanepid dał czas na poprawienie stanu sanitarno-technicznego amfiteatru do końca maja 2012 roku. Nieprawidłowości wykazała kontrola z sierpnia 2011 roku. Jeśli zlecone prace nie będą wykonane, powiatowy inspektor sanitarny nie dopuści amfiteatru do użytkowania.

Na kołobrzeskiej scenie przez prawie 30 lat, od 1968 do 1997 roku, odbywał się Festiwal Piosenki Żołnierskiej. Laureatami nagród byli między innymi Anna Jantar, Maryla Rodowicz, Halina Frąckowiak, zespoły Breakout, Skaldowie i Trubadurzy. Festiwal przestał istnieć, ponieważ z finansowania wycofało się Wojsko Polskie. Teraz kołobrzeski amfiteatr znany jest przede wszystkim z organizowanego latem festiwalu muzyki elektronicznej Sun Rise. Najbliższa edycja zaplanowana jest na lipiec tego roku.