Jeden z najpopularniejszych na świecie gitarzystów jazzowych kończy już 60 lat! Od debiutu w 1976 r., Pat Metheny nagrał kilkadziesiąt płyt, zdobył 20 statuetek Grammy i współpracował m.in. z Ornettem Colemanem i Charliem Hadenem. Polskiej publiczności dał się poznać m.in. dzięki występom z Anną Marią Jopek.

Pat Metheny urodził się 12 sierpnia 1954 roku. Rozpoczął naukę gry na gitarze w wieku 13 lat. Jego talent rozwijał się szybko i już jako nastolatek został wykładowcą na Uniwersytecie w Miami a także w Berklee Collage of Music w Bostonie. Inny z nauczycieli z bostońskiej uczelni, wibrafonista Gary Burton, zaoferował 19-letniemu gitarzyście współpracę muzyczną, dzięki której Metheny nawiązał kontakt z Manfredem Eicherem, szefem monachijskiej wytwórni ECM Records.  W 1976 r. nakładem tej oficyny ukazała się debiutancka płyta Metheny'ego pt. "Bright Size Life" w trio z basistą Jaco Pastoriusem i perkusistą Bobem Mosesem. Rok później wyszedł kolejny album, nagrany dla ECM pt. "Watercolors".  Niemal z dnia na dzień Metheny stał się międzynarodową gwiazdą muzyki jazzowej, koncertującą w wielkich salach. Został także jednym ze "sztandarowych" artystów ECM-u, nagrywając dla tej wytwórni jeszcze dziewięć płyt, ostatnią - "First Circle" - w 1984 r.

Wirtuoz gitary przez lata eksperymentował ze swoją muzyką, współpracując z takimi muzykami jak Billy Higgins, Ornette Coleman, Sonny Rollins, Herbie Hancock, John Zorn, Roy Haynes, Jim Hall czy Joshua Redman. Prowadził także Pat Metheny Group, łączącą jazz z tzw. "world music", z którą nagrał 14 płyt - 10 z nich zostało nagrodzonych statuetką Grammy. Ogółem, artysta "zebrał" 20 statuetek w ciągu swojej kariery.

"Bardzo lubię polską publiczność"

W 2002 roku Pat Metheny z wokalistką Anną Marią Jopek i polskimi muzykami jazzowymi nagrał płytę pt. "Upojenie". Bardzo lubię polską publiczność. Kiedy tu przyjechałem po raz pierwszy w 1981 r. poczułem, że ludzie tutaj są naprawdę niepowtarzalnymi odbiorcami. Czuć tu pewnego ducha. Widać, że muzyka w Polsce zawsze odgrywała ważną rolę - mówił. Z kolei Anna Maria Jopek mówiła, że "Upojenie" to "płyta swojego życia", a Metheny jest "po prostu genialny" i "obłędnie pracowity".

W 2010 r. do sklepów trafił krążek "Orchestrion", na którym Metheny wykonuje swoje kompozycje przy pomocy Orchestrionu - instalacji muzycznej zawierającej kilkadziesiąt różnych instrumentów, połączonych ze sobą. Dwa lata później ukazał się album "Unity Band", nagrany wraz z nowym zespołem w składzie którego znaleźli się saksofonista Chris Potter, basista Ben Williams i perkusista Antonio Sanchez. Była to pierwsza płyta Metheny'ego w kwartecie po ponad 30 latach przerwy od tej formuły.

Mimo długiego stażu, kilkudziesięciu wydanych płyt - ostatnia "Kin" ukazała się w lutym 2014 r. - i opinii jednego z najpopularniejszych gitarzystów jazzowych, wciąż powtarza, że nie jest w stanie zagrać na gitarze dokładnie tego, co słyszy w głowie.

(mn)