Zdjęcia do filmu "Pamiętnik znaleziony w wannie" według prozy Stanisława Lema zaczną się w przyszłym roku w Krakowie. Wyreżyseruje go Brytyjczyk Roger Christian, laureat dwóch Oscarów.

Stanisław Lem jest ojcem intelektualnego science-fiction, które uwielbiam, a jego "Pamiętnik znaleziony w wannie" to jedna z moich ulubionych książek tego autora. Zapowiada się wielki, epicki film - mówił Christian podczas konferencji w ramach trwającego w Krakowie Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera.

Jak wspominał, dzięki zaproszeniu na krakowski festiwal miał możliwość spotkania się z synem Stanisława Lema, Tomaszem, który wyraził zgodę na powstanie filmowej adaptacji książki ojca.

Brytyjczyk poinformował, że film będzie realizowany w Polsce z udziałem polskich twórców i producentów. Powstanie w wersji angielskiej z międzynarodową obsadą. Duża część zdjęć zostanie nakręcona w podziemnych plenerach kopalni soli w Wieliczce.

Premiera na przełomie 2012 i 2013 roku

Według jednego z polskich producentów filmu, Wojciecha Pałysa, zdjęcia do filmu będą realizowane w pierwszym kwartale przyszłego roku, a jego premiera zapowiadana jest na przełom 2012 i 2013 roku. Budżet produkcji wyniesie około 3 mln euro. Ten film zamierzamy zrobić w sposób realistyczny, nie myślimy o hollywoodzkich budżetach - zastrzegł.

Producenci chcą obsadzić w głównych rolach aktorów brytyjskich i amerykańskich. Jak mówili, są już pierwsze przymiarki, ale za wcześnie jeszcze na podawanie konkretnych nazwisk.

Scenariusz na podstawie książki Lema napisze Sławomir Fabicki, autorem zdjęć będzie Bogumił Godfrejów. Obaj byli nominowani do Oscara za film krótkometrażowy "Męska sprawa". Muzykę do filmu skomponuje Abel Korzeniowski.

Alegoria społeczeństwa totalitarnego

W zamierzeniu realizatorów filmowa wersja "Pamiętnika znalezionego w wannie" ma być trzymającą w napięciu opowieścią osadzoną w realiach futurystycznego podziemnego kompleksu, będącego alegorią społeczeństwa totalitarnego. Jego bohaterem będzie tajny agent wysłany do apokaliptycznego podziemnego miasta. W tym świecie tylko bohater wydaje się normalny i - mimo zagrożenia życia - kontynuuje swoją tajną misję.

Reżyser filmu Roger Christian jest laureatem dwóch Oscarów. Wyreżyserowany przez niego "The Dollar Bottom" (1981) zdobył statuetkę w kategorii Najlepszy Aktorski Film Krótkometrażowy. Odnosił też sukcesy jako scenograf, Akademia nagrodziła Oscarem jego scenografię do "Gwiezdnych Wojen" George'a Lucasa oraz przyznała nominację do tej nagrody za scenografię do "Obcego - 8. pasażera Nostromo" Ridleya Scotta. Roger Christian jest członkiem Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA).