Film "Pora umierać" Doroty Kędzierzawskiej i Arthura Reinharta zdobył Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu w Leeds. To już 18. wyróżnienie, jakie zdobyli twórcy tego dzieła.

Od premiery we wrześniu 2007 roku, film został pokazany na ponad 50 międzynarodowych festiwalach, na 4 kontynentach, w 23 państwach. Obecny był m.in. na festiwalach w Toronto, Pusan, Karolovych Varach, San Francisco, Melbourne.

Obecnie film pokazywany jest w Hiszpanii, Francji oraz na międzynarodowych festiwalach filmowych w Denver i Marakeszu. W najbliższym czasie obejrzy go również publiczność w Bratysławie, Talinie i Brighton.

"Pora umierać" to historia starszej pani, właścicielki niegdyś pięknej, dziś sypiącej się, drewnianej willi. Po wielu, wielu latach, właśnie teraz spełnia się jej marzenie - "pozbywa się" ostatniego zakwaterowanego po wojnie lokatora. Nareszcie znów jest panią w swoim domu.

Niestety ta piękna i długo oczekiwana chwila przynosi raczej rozczarowanie. Nic nie jest tak, jak miało być. Syn nie chce zająć się remontem domu, ani wprowadzić się z rodziną do matki. W tajemnicy przed nią stara się za to sprzedać dom majętnemu sąsiadowi, któremu widok domu-staruszka "burzy" krajobraz.

Bohaterka, Aniela, grana przez Danutę Szaflarską, nie należy do smętnych, utyskujących na wszystko staruszek. Po raz kolejny - może już ostatni raz w życiu - nie poddając się, bierze sprawy w swoje ręce.