Amerykański piosenkarz, raper i producent muzyczny Kanye West będzie największą gwiazdą tegorocznego Coke Live Music Festival w Krakowie. Zdobywca wielu nagród - w tym Grammy - w Polsce zasłynął m.in. hitami "Stronger" czy "Homecoming". Pracował z takimi sławami jak Jay-Z, Ludacris, DMX, Scarface, Cam'ron czy Eve. Zajmował się także produkcjami Alicii Keys i Madonny.

To będzie największy koncert, jaki pojawił się na CLMF do tej pory - zapewnia Mikołaj Ziółkowski

To będzie największy z koncertów, jaki pojawił się do tej pory na Coke Live Festiwal, tylko przy nim będzie pracować kilkadziesiąt osób.

Teraz będziemy się przygotowywali, specjalnie musi być rozbudowana scena, bardzo dużo nowych elementów, to będzie wielkie wydarzenia- zapewnia Mikołaj Ziółkowski z Alter Art, który zaprosił muzyka do Polski.Ten koncert będzie częścią krótkiej trasy artysty w Europie.

Kanye West wystąpi w Krakowie drugiego dnia festiwalu, czyli 20 sierpnia, na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Jedna z największych gwiazd światowego show biznesu

Urodził się w 1977 roku w Atlancie. Swoją przygodę z show biznesem rozpoczął we wczesnych latach 2000. Początkowo odnosił sukcesy głównie jako producent wykonawców rapowych i hip-hopowych.

W 2002 roku Kanye uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu, w którym doznał rozległych obrażeń, między innymi złamał w 3 miejscach szczękę. To przeżycie stało się inspiracją do powstania singla "Through The Wire" oraz całego albumu. W tym samym roku Damon Dash, współzałożyciel wytwórni Roc-A-Fella, zaproponował Westowi - po przesłuchaniu jego taśmy demo - podpisanie kontraktu płytowego.

W ten sposób powstał debiutancki longplay Kanye Westa, "The College Dropout", który w USA zadebiutował od razu na 2. miejscu listy sprzedaży. Na płycie gościnnie wystąpili między innymi Jay-Z, Common, Mos Def, Twista i Harlem Boys Choir. Krążek ukazał się w lutym 2004 roku.

Po deszczu nagród i wyróżnień, który spadł na artystę po debiucie płytowym z 2004 roku, cały hip-hopowy świat oczekiwał na drugi album Westa. "Late Registration" ukazał się już sierpniu 2005 roku i nie zawiódł oczekiwań fanów. Na płycie słychać wszystkie charakterystyczne dla niego brzmienia - sample soulowych i jazzowych klasyków, wymieszane z najnowocześniejszymi technikami produkcyjnymi. Wśród gości pojawili się między innymi Adam Levine z Maroon 5, Jamie Foxx, The Game, Nas, Brandy i Jay-Z.

W 2008 West wydał album zatytułowany "808s & Heartbreak", który też okazał się wielkim sukcesem.