16 marca w księgarniach pojawi się „On” – nowa powieść znanej z głośnej debiutanckiej „Szopki” Zośki Papużanki. „Napisany z ogromnym wyczuciem i szacunkiem przewodnik po odmiennej wrażliwości” – tak opisuje tę książkę pisarz Jacek Denhel.

"Bohater najnowszej powieści Zośki Papużanki nie nadaje się na bohatera powieści" - przewrotnie zapowiada wydawca książki. "Jest taki sobie. Źle się uczy. Nie zadaje pytań. Gubi zeszyty, obgryza paznokcie. Nie spełni żadnych ambicji. Nie będzie nikim ważnym. Wszyscy się z niego śmieją. Jest jednym wielkim rozczarowaniem" - wylicza.

"On" to książka, której najważniejszym tematem jest relacja matki i dziecka. Dziecka odrzuconego przez wszystkich rówieśników, niespełniającego standardów i norm narzucanych mu przez czas i społeczeństwo, chociaż dziwne to, prawdę mówiąc, normy, dziwny czas. Dziecka, które matka chce kochać i kocha, ale jednak ta miłość jest dla niej trudnością. Miłość do dziecka jest zawsze trudnością i wyborem - mówi o swojej drugiej książce Papużanka. Chciałam napisać książkę, w której granica między wyborem a trudnością byłaby widoczna, ale nierozstrzygnięta, płynna, bo chyba jednoznacznego rozstrzygnięcia tutaj podać nie można - dodaje.

Zośka Papużanka ukończyła teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim; obroniła doktorat o recepcji sztuk Federica Garcíi Lorki w polskich teatrach. Pracuje jako nauczycielka języka polskiego. W 2012 roku wydała pierwszą powieść "Szopka", która zyskała duży aplauz wśród krytyków literackich, popularność wśród czytelników i przyniosła Autorce nominacje do NIKE i Paszportu Polityki.

(mn)