Znany francuski projektant mody oraz perfum Jean Paul Gaultier ogłosił w komunikacie prasowym, że po 50 latach kariery kończy z pokazami mody haute couture. Ostatni pokaz odbędzie się 22 stycznia w Theatre du Chatelet podczas tygodnia mody w Paryżu.

Gaultier poinformował o swojej decyzji na Instagramie, dodając, że zamierza rozwijać inne projekty.

Enfant terrible francuskiej mody

Urodzony w 1952 roku Gaultier rozpoczął karierę w latach 70. Pracował dla znanych domów mody: Pierre'a Cardina, Jacquesa Esterela oraz Jeana Patou. W późniejszych latach zaczął projektować pod swoją własną marką ubrania oraz tworzyć perfumy.

Gaultier jest rozpoznawalnym projektantem mody na całym świecie. Przez lata nazywany był enfant terrible francuskiej mody ze względu na swój charakterystyczny i momentami kontrowersyjny styl. Gaultier lubi szokować, projektując np. spódnice dla mężczyzn czy organizując pokazy z udziałem modelek plus size lub wytatuowanych modeli

Jako pierwszy zaczął ubierać kobiety w gorsety niebędące częścią korygującej bielizny, a mężczyzn w marynarskie koszule.

Zaprojektował kostiumy do wielu filmów. Madonnie oświadczył się trzy razy

Gaultier projektował również kostiumy do takich filmów, jak "Kika" Pedro Almodovara, "Miasto zaginionych dzieci" Marca Caro i Jeana-Pierre’a Jeuneta czy "Piąty element" Luca Bessona. 

Projektami Gautiera zachwycała się m.in. Madonna, która występowała w jego kostiumach podczas tras koncertowych. Projektant, choć zdeklarowany homoseksualista, przyznał w jednym z wywiadów, że oświadczył się Madonnie trzy razy, ale gwiazda pop trzy razy powiedziała "nie".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmarł znany projektant mody Emanuel Ungaro