Do 13 września w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha można oglądać wystawę „ATAK!”. Ten projekt łączy modę, fotografię i film. To wspólne dzieło dwóch artystek zafascynowanych estetyką anime i kulturą Wschodu – projektantki Joanny Hawrot i fotografki Katarzyny Widmańskiej. Na finał przygotowano wyjątkowe wydarzenie - multimedialny pokaz mody połączony z koncertem symfonicznym.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 3 września. Organizatorzy nie kryją, że są zaskoczeni tym, jak duże zainteresowanie wzbudził projekt. "Kolejka przed wejściem na wystawę oraz tłumy w galeryjnej sali pokazują, że eksperyment z japońską sztuką anime działa na wyobraźnię i przyciąga szerokie grono odbiorców" - podkreślają.

O co chodzi w projekcie "ATAK!"? Nazwa przewrotnie nawiązuje do japońskiej sztuki anime. Wraz z fotografką Katarzyną Widmańską przeniosłyśmy ją w kontekst modowy i pokazałyśmy jako fashion editorial. Jako uzupełnienie cyklu fotograficznego powstał także film modowy. Wypadkową tych dwóch projektów są kimona, na których znalazły się autorskie printy przeniesione z filmu i fotografii - tłumaczyła Joanna Hawrot. Zdecydowaliśmy się zaprezentować kimona w eksperymentalnej formie - na trzech żywych postaciach modelek, wystylizowanych na bohaterki anime. Moim celem było zatarcie granicy między światem zdjęć i filmu a rzeczywistością - postacie wyglądają, jakby dosłownie opuściły filmowe i fotograficzne kadry i stanęły przed widzem - opowiadała projektantka.

Finałowym elementem wystawy jest zaplanowany na 12 września pokaz mody. Będzie to wydarzenie niekonwencjonalne pod każdym względem.

"Zaproszeni goście będą mogli zobaczyć limitowaną edycję projektów ubrań Joanny Hawrot ozdobionych ilustracjami Sonii Hensler. Zamiast modelek, w pokazie wezmą udział tancerki, interpretując kolekcję za pomocą ruchów i ekspresji ciała" - zapowiadają organizatorzy. Prezentacji strojów towarzyszyć będzie koncert symfoniczny. Lutosławski Orchestra Moderna wykona dwa utwory współczesnego japońskiego muzyka klasycznego Toshio Hosokawy.

Informacje o projekcie są na bieżąco publikowane tutaj

"ATAK!" i co dalej?

ATAK! to już kolejny projekt Joanny Hawrot organizowany zgodnie z hasłem "From fashion to art". W rozmowie z RMF FM artystka opowiedziała o swoich planach zawodowych na najbliższe miesiące. 

Pokaz jest największym wydarzeniem związanym z moją marką, które w tym roku będzie miało miejsce - podkreśliła. Liczyliśmy bardzo na to, że końcówka roku będzie spokojna. Pojawiła się jednak propozycja bardzo ciekawej inicjatywy i grzech byłoby zrezygnować. Jest to międzynarodowa konferencja w Stambule poświęcona designowi, projektowaniu, tkaninom i wzornictwu. Zostałam tam zaproszona, by opowiedzieć o filozofii "from fashion to art". Na początku listopada lecimy tam, by pokazać - na zasadzie naukowego wykładu - nasz wrześniowy projekt i opowiedzieć, jak w Polsce, na naszym krakowskim podwórku realizuję duże założenia z pogranicza mody i sztuki - wyjaśniła.