W październiku i listopadzie w Baltimore odbędą się zdjęcia do dwóch odcinków z trzeciego sezonu amerykańskiego "House of Cards", których realizację powierzono Agnieszce Holland - poinformowała reżyserka. Główne role w opowiadającym o politykach serialu grają Kevin Spacey i Robin Wright.

Za reżyserię poszczególnych odcinków pierwszego i drugiego sezonu odpowiadali m.in. David Fincher ("Obcy 3", "Siedem", "Podziemny krąg", "Zodiak", "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona", "The Social Network"), Joel Schumacher ("Linia życia", "Klient", "Batman Forever", "Czas zabijania") oraz Jodie Foster. Wśród producentów serialu są David Fincher i aktor Kevin Spacey.

Agnieszka Holland - po propozycji, którą jej złożono - wyreżyseruje dwa spośród odcinków trzeciego sezonu "House of Cards". Ze Spaceyem i z Robin Wright będzie współpracowała po raz pierwszy. Scenariuszy jeszcze nie ma, aktorów nie spotkałam - zaznaczyła, opisując przygotowania do pracy nad serialem.

Bardzo cenię i Kevina Spacey, i Robin Wright. Głównie dlatego zgodziłam się na propozycję, bo to trzeci już sezon i mój oryginalny wkład reżyserski będzie limitowany ustaloną już konwencją
- podkreśliła Holland.

Serial, który odsłania kulisy amerykańskiej polityki

Bohaterem rozgrywającego się we współczesnym Waszyngtonie serialu jest obdarzony wyjątkową inteligencją, a także ponadprzeciętnym sprytem kongresmen z Południowej Karoliny Frank Underwood (Kevin Spacey). Charyzmatyczny Underwood, wspierany przez żonę Claire (Robin Wright), pnie się po szczeblach politycznej kariery - stosując bezwzględne metody, nie cofając się przed niczym, manipulując innymi politykami, a także dziennikarzami. Pierwszym celem Franka staje się objęcie urzędu wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.

Amerykański serial (produkowany od 2013 r.) inspirowany jest wcześniejszą produkcją, brytyjskim ministerialem BBC z 1990 roku, pod tym samym tytułem, który był adaptacją powieści autorstwa brytyjskiego polityka i pisarza Michaela Dobbsa (ur. 1948), byłego doradcy premierów Margaret Thatcher i Johna Majora.

Kolejny popularny serial w reżyserii Holland

"House of Cards" to kolejny popularny serial współreżyserowany przez Holland, po m.in. "Dowodach zbrodni" (cztery odcinki w latach 2004-2009) i "Treme" (pięć odcinków w latach 2010-2013). W tym roku premierę miał zrealizowany przez Holland dla amerykańskiej telewizji NBC dwuodcinkowy miniserial "Dziecko Rosemary" z Zoe Saldaną w roli głównej, adaptacja powieści Iry Levina z 1967 r.

Nowym filmem kinowym Agnieszki Holland ma być ekranizacja powieści Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych", ze Stanisławą Celińską w roli głównej. Zdjęcia zapowiadane są na 2015 rok.