"Przeznaczeni" to tytuł nowej powieści Katarzyny Grocholi, która właśnie ukazała się w księgarniach. Znana i lubiana polska pisarka napisała książkę zabawną, ale momentami bardzo poważną. O poplątanym życiu, wzlotach i upadkach.

Karmimy się złymi wiadomościami, dobre nie są popularne. Nie wiem dlaczego, bo moim zdaniem dobro jest dużo atrakcyjniejsze - przekonuje w RMF FM Katarzyna Grochola. Jedną z bohaterek jej nowej książki jest słynna pisarka, autorka kryminałów, która nie przepada za wywiadami. Grochola opisała sytuację ze swojego spotkania autorskiego. Kiedyś na takim spotkaniu padło pytanie - co by pani powiedziała swoim bohaterom, gdyby pani ich kiedyś spotkała. Powiedziałabym im "dziękuję" - zapewnia w rozmowie z nami pisarka. Moja książka jest o zderzeniu fikcji z rzeczywistością. Wiele kobiet ma lub miewa tak jak ja, czyli próbuje tłumaczyć cały świat, usprawiedliwia siebie i innych, a często się oszukuje, zwłaszcza jeśli chodzi o tzw.miłość, a raczej długotrwały romans - mówi w RMF FM Katarzyna Grochola. To również powieść o tym, jak nasze działania nie pozostają bez znaczenia dla innych ludzi - dodaje znana pisarka. 

"Przeznaczeni" to historia pięciu osób. Pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego, ale już wkrótce zbiegi okoliczności i przypadkowe na pierwszy rzut oka zdarzenia sprawią, że ich drogi nierozerwalnie się połączą. Jedni otrzymają szansę od losu, inni tę szansę bezpowrotnie stracą. Olin jest rozchwytywaną autorką  kryminałów. Ma wszystko: pieniądze, sławę, sukces, jest nawet zakochana. Problem w tym, że nie do końca szczęśliwie. Od wielu lat ma romans z żonatym facetem. Gabrysia pracuje w kasynie. Każdego dnia obserwuje ludzi, którzy wygrali albo przegrali. Sama jest nieufna i żyje na uboczu. Aż do momentu, gdy - przypadkiem - spotyka Mateusza. Mateusz jest z kolei zdolnym grafikiem i beztroskim singlem. Ma pieniądze i kobiety. Pieniądze co prawda pożyczył swojemu przyjacielowi Kubie, ale kobiet w jego życiu nie brakuje - pojawiają się i znikają. Wszystko się zmienia, gdy spotyka Gabrysię. Ta kobieta to dla niego tajemnica, którą musi rozwikłać. Kuba jest alkoholikiem. Niepijącym. W poszukiwaniu lepszego jutra wyrusza do Stanów Zjednoczonych. Pożyczone od Mateusza pieniądze błyskawicznie trafiają w ręce Jurka vel Jerry'ego, polskiego emigranta, który w Ameryce dorobił się synów i  kolejnych żon, a także paru szemranych interesów i gigantycznych długów. To pierwsza od czterech lat powieść Katarzyny Grocholi.


(mn)