W piątek wieczorem Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie zabierze słuchaczy do Islandii. Koncert "Dreamland – Głosy Islandii" odbędzie się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Zabrzmi muzyka kompozytora Valgeira Sigurdssona.

Piątkowy koncert to projekt mocno zaangażowany ekologicznie. Twórcy towarzyszyć będą: dyrygent Piotr Wajrak, soliści Nadia Sirota i Liam Byrne, a także FMF Chamber Orchestra. Islandzki kompozytor Valgeir Sigurdsson był na próbie koncertu. Jest fantastycznie - mówi artysta. Przed chwilą odbyło się pierwsze przesłuchanie z orkiestrą, brzmienie jest naprawdę świetne. Mamy dużo czasu aby dopracować wszystkie szczegóły, tak aby efekt był naprawdę imponujący. Póki co nie mieliśmy żadnej poważnej kłótni, jestem pewien, że tak już zostanie - dodaje Valgeir Sigurdsson.

Sigurdsson to producent, kompozytor, muzyk i twórca najlepszego studia nagraniowego Greenhouse Studios w Reykjaviku. Studiował grę na gitarze klasycznej, oprócz tego gra na fortepianie, gitarze basowej, perkusji i elektronice. W 2006 roku utworzył wydawnictwo Bedroom Community, które bliższe jest przyjacielskiemu kolektywowi artystycznemu, niż bezdusznej wytwórni płytowej. Jej nakładem ukazały się dotychczasowe trzy albumy Sigurdssona.

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic w całości dedykowany jest muzyce tworzonej na potrzeby obrazu. O niepowtarzalności imprezy decyduje unikalne łączenie najwyższej jakości interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry w połączeniu z wysokiej jakości obrazem filmowym. Program przedsięwzięcia stawia na różnorodność gatunkową: od przeglądowych retrospektyw i ekskluzywnych wykonawczo koncertów galowych, przez koncerty monograficzne wybranych i uznanych kompozytorów muzyki filmowej, skończywszy na masowych pokazach plenerowych.