Dzieci i młodzież do 15 września mogą zgłaszać się do konkursu - "Mali pisarze poszukiwani". Pisarka Paulina Wilk szuka młodych literatów, którzy pomogą jej napisać pierwszy rozdział kolejnej książki o przygodach misia Kazimierza.

Paulina Wilk i Wilk&Król Oficyna Wydawnicza zapraszają młodych pisarzy w wieku do 15 lat do wspólnego napisania książki o misiu Kazimierzu - bohaterze znanym z poprzednich publikacji pisarki. Chciałabym zaprosić dzieci do współtworzenia książki, ponieważ sama zaczęłam pisać jako pięcioletnia dziewczynka - powiedziała Paulina Wilk.

Aby wziąć udział w konkursie, należy wymyślić ciekawą przygodę, którą przeżyje Kazio. Wygrana praca rozpocznie nowy tom zatytułowany "Podróże misia Kazimierza". Jeśli dzieci są zbyt małe, to dopuszczamy możliwość spisania historii przez rodziców - powiedziała Anna Król, wydawca bajek o przygodach misia Kazimierza. Nazwisko zwycięzcy znajdzie się na okładce książki, a sam laureat wraz z pisarką nagra autorski rozdział w wersji audio. Każdy uczestnik konkursu otrzyma audiobooka o podróżach misia.

Wczesne doświadczenie literackie, nawet bardzo proste, jest świetnym krokiem do literatury. Jestem przekonana, że zapisywanie swoich przemyśleń i wrażeń to dobry sposób na dorastanie i poznanie samego siebie - powiedziała autorka - "głównym tematem moich książek są emocje i przeżycia. Zależy mi, żeby dzieci były nie tylko czytelnikami, ale również współtwórcami - dodała.

Paulina Wilk tworząc serię przygód o misiu Kazimierzu liczyła na to, że jej książki będą czytane przez dzieci i dorosłych. "Chciałam żeby to było wspólne doświadczenie omawiania różnych uczuć; wspólne czytanie stało się pomostem do wzajemnego zrozumienia" kontynuuje literatka. Miś jako alter ego dziecka jest dobrym nośnikiem różnego rodzaju przeżyć i marzeń (...). Liczę na to, że pomysły dzieci podpowiedzą mi, czym jest podróż w wyobraźni dziecka i dlaczego dzieci chcą wyobrażać sobie inne światy - podkreśla Wilk.

Do tej pory powstały dwie ksiażki o Misiu Kazimierzu

Miś Kazimierz doczekał się już dwóch książek. Choć na pozór jest zwyczajną zabawką z fabryki to pragnie zmienić swój los. W pierwszej części serii "Przygodach misia Kazimierza" bohater ucieka ze sklepu i trafia w ręce Ani. Dziewczynka pokazuje pluszakowi świat uczuć i moc przyjaźni. "Lato misia Kazimierza" to kontynuacja opowieści o niezwykłej przytulance. Mały Kazio spędza wakacje z trzema charakternymi kolegami: grubym Tadkiem, wysportowanym Czarnym i malutkim Bolkiem. Przyjaciele poznają smak zwycięstwa i porażki. Wspólnie uczą się doceniać łączące ich więzi. W trzeciej części Kazimierz wyprawi się znacznie dalej - o tym jak daleko zadecydują mali pisarze. Miś idzie w ślad za: Puchatkiem, Paddingtonem, Colargolem i Uszatkiem. Staje się częścią, liczącej 110 lat, historii misiów, którzy stali się ulubionymi bohaterami dzieci.

Paulina Wilk - publicystka, dziennikarka, pisarka. Urodziła się w 1980 roku w Warszawie. Ukończyła politologię na Uniwersytecie Warszawskim. W Instytucie Nauk Politycznych UW prowadziła magazyn "Obserwacje" zrzeszający młodych autorów. Pracowała dla "Rzeczpospolitej", gdzie relacjonowała najważniejsze wydarzenia muzyczne. W weekendowym dodatku "Plus Minus" publikowała eseje i teksty publicystyczne. Obecnie pracuje w "Tygodniku Powszechnym", gdzie zajmuje się zmianami społecznymi i nowymi tendencjami w kulturze. Współpracuje z magazynem podróżniczym "Kontynenty" oraz TVP Kultura. Jest autorką reportażu o współczesnych Indiach - "Lalki w ogniu". Jej dorobek to również fundacja "Kultura nie boli" i współorganizowanie Big Book Festival - międzynarodowego festiwalu książki.

Konkursowe opowiadania o misiu Kazimierzu należy przesyłać do 15 września na adres napisz@miskazimierz.pl. Historie nie powinny być dłuższe niż 5 tysięcy znaków. "Podróże misia Kazimierza" ukażą się zimą nakładem wydawnictwa Wilk&Król Oficyna Wydawnicza.

(jad)