Za jedyne 5 złotych będzie można wejść na spektakl w 97 teatrach. W ramach obchodzonego w sobotę Dnia Teatru Publicznego przez tydzień - do 20 maja - instytucje kulturalne w Polsce oferują "bilety za grosze". Akcja dotyczy wybranych spektakli.

Za jedyne 5 złotych będzie można wejść na spektakl w 97 teatrach. W ramach obchodzonego w sobotę Dnia Teatru Publicznego przez tydzień - do 20 maja - instytucje kulturalne w Polsce oferują "bilety za grosze". Akcja dotyczy wybranych spektakli.
Zdjęcie ilustracyjne /Michael Memminger / CHROMORANGE /PAP/DPA

Pomysł święta zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce obchodził 250-lecie swojego istnienia. Akcja "biletu za grosze" cieszyła się wówczas wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów.

500 groszy odpowiada liczbie spektakli premierowych w ostatnim sezonie, których twórcy wykorzystali do rozmowy z widzami współcześnie napisane teksty.

Chodzi o to, żeby ludzie mogli kupić tańsze bilety, przyjść na coś, co sobie wybrali i żeby zobaczyć, móc to zobaczyć, i przekonać się, że teatr to nie jest coś nieosiągalnego, coś w czym dzisiaj - w świecie pełnym obrazów telewizyjnych, kinowych, internetowych - nie warto się zakochać - mówi Krzysztof Pluskota, dyrektor artystyczny i aktor w krakowskim teatrze Scena Stu.

Na Scenie STU będzie można zobaczyć "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Wyjątkowość "Wesela" jest taka, że od początku - choć jest grany jako autonomiczny spektakl - był przemyślany i pomyślany jako integralna część absolutnie wyjątkowego przedsięwzięcia, jakim jest Tryptyk Wyspiańskiego, czyli "Wesele, "Wyzwolenie", "Akropolis" - mówi Pluskota.

Zakończeniem tygodniowego święta będzie zaproszenie widzów do wspólnych przechadzek w ramach Spacerowników Teatralnych.

Sprzedaż biletów za 500 groszy będzie odbywać się przed spektaklem wyłącznie w kasie teatru. Nie obowiązują rezerwacje.

W akcję włączyło się 97 teatrów z 38 miast! Zobacz teatry w wybranych miastach:

Warszawa:
Mazowiecki Teatr Muzyczny, Teatr Komedia, Teatr Lalka, Teatr Rampa, Teatr Syrena, Nowy Teatr, Teatr Współczesny, Teatr Lalek Guliwer, Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Teatr Ochoty, Teatr Żydowski im. Estery Racheli i Idy Kamińskich, Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana, TR Warszawa, Teatr Muzyczny ROMA, Teatr Narodowy.

Kraków:
Krakowski Teatr Scena Stu, Teatr KTO, Teatr Groteska, Teatr Ludowy, Teatr Łaźnia Nowa, Balet Dworski Cracovia Danza, Opera Krakowska, Teatr im. Juliusza Słowackiego.

Łódź:
Teatr „Pinokio”, Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla, Teatr Powszechny, Teatr im. Stefana Jaracza, Teatr Wielki, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka.

Gdańsk:
Miejski Teatr Miniatura, Teatr Wybrzeże, Gdański Teatr Szekspirowski.

Poznań:
Teatr Polski, Teatr Muzyczny, Teatr Ósmego Dnia, Teatr Animacji, Teatr Nowy, Polski Teatr Tańca, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki.

Pozostałe miasta i listę wszystkich spektakli "za grosze" znajdziecie TUTAJ.