"Minister Gliński ma na sumieniu kolejny teatr, jest to tym razem Stary Teatr w Krakowie" - powiedział przed próbą medialną spektaklu "Wesele" odchodzący dyrektor teatru Jan Klata. Komisja konkursowa jako jego następcę rekomenduje ministrowi kultury Marka Mikosa.

Jan Klata dość ironicznie przyznał na konferencji prasowej, że nie wie, kto będzie jego zastępcą, bo nie wie, kim jest Marek Mikos.

Nie wiem, kim jest zdążający tu z nim w tandemie brytyjski reżyser operowy (Michał Gieleta - przyp. red.). My tego nie wiemy, publiczność tego nie wie, aktorzy tego nie wiedzą, zespół narodowego teatru tego nie wie - mówił Klata.

Wiadomo jednak, że "Wesele", którego premiera planowana jest na piątkowy wieczór, będzie ostatnim spektaklem wyreżyserowanym przez Jana Klatę w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.

Zapowiadają protest przeciw zmianie dyrekcji

Kadencja obecnego dyrektora Jana Klaty upływa z końcem sierpnia. Swój udział do konkursu na szefa Starego Teatru w Krakowie zgłosiło siedmiu kandydatów: Jan Klata, Marek Mikos, Paweł Miśkiewicz, Jan Polewka, Adam Sroka, Dariusz Zawiślak i Jacek Zembrzuski.

Wszyscy kandydaci spełnili kryteria formalne konkursu (m.in. wykształcenie wyższe, co najmniej pięcioletnie doświadczenie w sferze kultury lub co najmniej trzyletni staż pracy na stanowiskach kierowniczych w instytucjach artystycznych) i 4 maja komisja konkursowa, powołana przez MKiDN, zakwalifikowała ich do rozmów kwalifikacyjnych.

W wyniku wtorkowych przesłuchań komisja rekomendowała Mikosa na funkcję dyrektora sceny narodowej w Krakowie. Wkrótce (MKiDN nie podaje dokładnej daty) z opinią komisji zapozna się minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. To ostatecznie głos szefa resortu zadecyduje o powołaniu nowego dyrektora.

Jak informuje Ministerstwo Kultury Marek Mikos na stanowisko zastępcy dyrektora ds. artystycznych zaproponował kandydaturę Michała Gielety.

Zwolennicy obecnego dyrektora teatru, Jana Klaty organizują się na Facebooku i zapowiadają na piątek, 12 maja, na godz. 19 protest przeciw zmianie dyrekcji pod Starym Teatrem w Krakowie.

Mikos to krytyk, autor książek o tematyce teatralnej


Marek Mikos (ur. w 1959 r.) w Krakowie to krytyk, dziennikarz, menadżer, animator kultury oraz autor książek o tematyce teatralnej. Jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2010-11 był kierownikiem literackim Teatru Ludowego, a w latach 2005-09 i 2012-16 dyrektorem TVP Kielce.

Michał Gieleta (ur. w 1974 r.) w Warszawie to reżyser pracujący głównie na scenach brytyjskich i amerykańskich. Studiował m.in. na Uniwersytecie Mediolańskim i Uniwersytecie w Oxfordzie, a wśród jego mentorów byli Giorgio Strehler, Franco Zeffirelli i Richard Eyre. Spektakle dramatyczne i operowe realizował m.in. w National Theatre Studio, Chicago Opera Theater oraz na West Endzie. Reżyserował także polskie sztuki współczesne.

Klata był krytykowany za "rzekomo artystyczne eksperymenty"

Jan Klata był dyrektorem Starego Teatru od 2013 r. Na stanowisko powołał go w lipcu 2012 r. ówczesny szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Klata był krytykowany za "rzekomo artystyczne eksperymenty" w Starym Teatrze, niektórym spektaklom widzowie i aktorzy zarzucali "nieprzyzwoitość". Przedstawienie "Do Damaszku" w reż. Klaty (koniec 2013 r.) część publiczności próbowała przerwać, zaś z gry w "Nie-Boskiej Komedii" w reż. Oliviera Frljicia (koniec 2013 r., próby do tego spektaklu zostały zawieszone) zrezygnowała część aktorów.

Zwolennicy Klaty zwracają uwagę m.in. na to, że pod jego dyrekcją powstało wiele cennych spektakli, a placówka rozwinęła się - wybudowano Muzeum MICET, czyli interaktywne centrum edukacji teatralnej.

W komisji konkursowej, której przewodniczyła dyr. Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN Agnieszka Komar-Morawska, zasiedli: Joanna Wnuk-Nazarowa - dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia; pisarz i reżyser teatralny Antoni Libera; z-ca dyr. TVP Kultura Jakub Moroz; dyr. Teatru Wierszalin Piotr Tomaszuk; dyr. artystyczny Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze i wiceprezes ZASP Piotr Bogusław Jędrzejczak; kierownicy związków zawodowych działających w Starym Teatrze - Tadeusz Kulawski i Radosław Krzyżowski; doradca wiceminister Wandy Zwinogrodzkiej Bernadeta Sondej.

(mal)