Najcenniejszy obraz znajdujący się w polskich zbiorach - "Dama z gronostajem Leonarda da Vinci - rusza w kolejną podróż. Jak informuje "Dziennik Polski" w resorcie kultury zapadła już decyzja w tej sprawie, a dokument czeka tylko na podpis ministra. Podobno to tylko formalność.

Portret Cecylii Gallerani miałby w sierpniu 2011 r. pojechać do Gemaeldegalerie w Berlinie, na wystawę portretów włoskiego renesansu. To wystawa stworzona z myślą o naszej "Damie...". Właśnie dlatego uznaliśmy to zaproszenie za niezwykle istotne - mówi Maria Osterwa-Czekaj, wiceprezes Fundacji xx. Czartoryskich, czyli organizacji, która jest właścicielem dzieła.

Obecnie obraz przebywa w Warszawie. Od tego miesiąca będzie dostępny dla zwiedzających w Zamku Królewskim. Na swoje stałe miejsce przy ul. św. Jana w Krakowie wróci dopiero jesienią, po zakończeniu remontu budynku, w którym jest prezentowany.

"Dama z gronostajem" została stworzona w latach ok. 1483-90 przez Leonarda da Vinci. Portret został wykonany w technice olejnej, z użyciem tempery, na desce orzechowej o wymiarach 54,7 na 40,3 cm. Przedstawia Cecylię Gallerani, kochankę księcia Ludovico Sforzy.