W Warszawie powstało nowe muzeum - "Czar PRL". To próba stworzenia miejsca, w którym możemy cofnąć się w czasie i doświadczyć poprzedniego systemu.

Pomysł zrodził się w czasie wycieczek - mówią twórcy muzeum. Odkrywając nieznane miejsca w Warszawie, nie dało się nie stąpać po PRL-u. Tak pojawiła się potrzeba stworzenia miejsca, w którym uda nam się oswoić miniony ustrój - dodają.

W muzeum "Czar PRL" na warszawskim Kamionku można sprawdzić, jak wyglądało życie minionej epoki. Wystrój typowego M2 z tamtego czasu, kuchnię, łazienkę, kącik dziecięcy czy sportowy. Tuż obok można zobaczyć krajobraz miasta i ulicy a w nim budkę telefoniczną oraz prawdopodobnie jedyny w Polsce saturator stacjonarny. Obok typowy sklep z ladą i pustymi hakami, a w biurze KC poczuć można propagandę epoki. Nie zabrakło również wątków związanych z Solidarnością. Wystawa nie ma na celu chronologicznego przedstawienia historii PRL. Ma być tłem do opowieści o tamtych czasach a zarazem nietuzinkowym miejscem na organizację spotkania czy lekcji.

Muzeum mieście się na terenie dawnej Fabryki PZO na Pradze w socrealistycznym budynku z lat 50. Czynne jest od 10 do 16.(fg)