"Ida" Pawła Pawlikowskiego walcząca o oscarową nominację dla filmu nieanglojęzycznego kolejny raz została zauważona za granicą. Obraz z Agatą Kuleszą i Agatą Trzebuchowską w rolach głównych otrzymał nominację do Nagrody Niezależnego Kina Brytyjskiego BIFA w kategorii Najlepszy Zagraniczny Film Niezależny.

Nagrody Niezależnego Kina Brytyjskiego zostaną przyznane już po raz siedemnasty. Wśród kategorii są m.in: Najlepszy Brytyjski Film Niezależny, Najbardziej Obiecujący Debiutant czy Najlepszy Scenariusz. Zwycięzców poznamy 7 grudnia. Szefem jury jest Tom Hooper - reżyser nagrodzonego pięcioma Oscarami filmu "Jak zostać królem" z Colinem Firthem w roli głównej. 

"Ida" ma szansę na Oscara?

Kandydatów do Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny jest w tym roku wyjątkowo dużo - łącznie z "Idą" - 83. Konkurentami filmu Pawlikowskiego są m.in. zgłoszony przez Kanadę "Mommy" Xaviera Dolana, rosyjski "Lewiatan" Andrieja Zwiagincewa oraz turecki "Zimowy sen" Nuri Bilge Ceylana.

Pod koniec grudnia amerykańska Akademia Filmowa zaprezentować ma listę dziewięciu filmów, które przejdą do drugiego etapu oscarowego konkursu, czyli do rywalizacji o nominacje. Finałowa piątka nominowanych zostanie wyłoniona 15 stycznia; Akademia poda wtedy pełną listę nominacji do Oscarów w różnych kategoriach.

87. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 22 lutego 2015 r.

"Ida" (2013) jest koprodukcją polsko-duńską, zrealizowaną (zdjęcia powstawały m.in. w Łodzi) przez Opus Film i Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Dofinansowały ją m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Duński Instytut Filmowy. Akcja toczy się na początku lat 60. XX w. Anna, młoda nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie (w tej roli debiutująca na dużym ekranie Agata Trzebuchowska) przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (Kulesza), swoją jedyną krewną. Od Wandy, która jest jej ciotką, dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i że naprawdę nie nazywa się Anna, lecz Ida Lebenstein. Poznaje następnie tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny. Konfrontacja z przeszłością staje się dla przyszłej zakonnicy próbą wiary.