Podczas niedzielnego koncertu U2 w Amsterdamie na scenie pojawił się fan z biało-czerwoną flagą Polski. Lider zespołu Bono powiedział wówczas, że ma dla Polaków "przesłanie miłości i wolności".

Mam przesłanie miłości i wolności dla naszych braci i sióstr w Polsce, którym zabiera się ich wolność! Jesteśmy z wami! - powiedział ze sceny Bono na koncercie w Amsterdamie przed wykonaniem utworu "New Year's Day". Objął też zaproszonego z tłumu fana z polską flagą ze znaczkiem "Solidarności".

Słowa przeboju "New Year's Day" zostały zainspirowane ruchem "Solidarności". Nieraz Bono dawał wyraz uznania Lechowi Wałęsie, który stał na czele antykomunistycznej opozycji. 

Lider irlandzkiej grupy od dawna znany jest ze swojego polityczno-społecznego zaangażowania, za co został m.in. nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Od wielu lat spotyka się też z najważniejszymi osobami na świecie.

Wiosną 2016 roku Bono wezwał członków amerykańskiego Kongresu, by podjęli natychmiastowe działania w celu rozwiązania kryzysu imigracyjnego w Europie i narastającej fali nacjonalizmu. Zaznaczył, że niektóre europejskie kraje coraz silniej odwracają się w stronę skrajnie prawicowych poglądów. Powiedział, że to już jest nawet "hipernacjonalizm", wymieniając przy tym Polskę i Węgry.