Czy Banksy został zdemaskowany? Brytyjskie media publikują film, który rzekomo przestawia słynnego artystę przy pracy. Został nakręcony w Izraelu w galerii handlowej Herzla Marina, niedaleko Tel Awiwu, gdzie przygotowywana jest wystawa poświęcona pracom Banksy’go.

Kuratorem wystawy jest były menadżer artysty. Kobieta, która nakręciła film, znalazła się w galerii rano, przed jej otwarciem. By do niej wejść, trzeba było umieścić na liście swoje dane.

Zainteresowało ją angielskie nazwisko osoby, która już wpuszczona została do środka. Zapytany o to strażnik miał jej powiedzieć, że to artysta z Anglii. Kobieta natychmiast skojarzyła te fakty.

Gdy weszła do środka galerii, w pomieszczeniu gdzie przygotowywana jest wystawa, zastała ok. 40-letniego mężczyznę w kapeluszu i wojskowych spodniach. Miał w ręku szablony używane do malowanie graffiti, a na jej widok natychmiast zasłonił twarz.

Banksy często pokazuje swe prace w Izraelu, a także na zachodnim brzegu Jordanu, gdzie w Betlejem otworzył niedawno hotel poświęcony jego sztuce. Znajduje się tuż przy olbrzymim murze oddzielającym Izrael od terytoriów palestyńskich. W materiałach reklamowych nazwano go hotelem z najgorszym widokiem na świecie. 

(j.)