Gdzie jest Banksy? Nieznane są losy graffiti słynnego brytyjskiego artysty, które zniknęło ze ściany domu w Cheltenham.

Gdzie jest Banksy? Nieznane są losy graffiti słynnego brytyjskiego artysty, które zniknęło ze ściany domu w Cheltenham.
Nie wiadomo, co się stało z tym graffiti Banksy'ego / Jules Annan /PAP/EPA

W Cheltenham znajduje się siedziba centrum nasłuchowego brytyjskiego wywiadu. Malowidło artysty pojawiło się na ścianie domu niespodziewanie w 2014 roku, tuż po opublikowaniu przez byłego pracownika CIA Edwarda Snowdena materiałów na temat inwigilacji prowadzonej przez amerykańskie służby wywiadowcze.

Graffiti przedstawiało trzech szpiegów podsłuchujących budkę telefoniczną. Tynk, na którym byli namalowani zniknął, natomiast budka nadal stoi przed ścianą. Jest obecnie częściowo zasłonięta rusztowaniem.

Władze miasta nie mają pojęcia, co stało się z dziełem Banksy’ego. Wiadomo natomiast, że planowany był remont elewacji domu.

Gdy graffiti niespodziewanie pojawiło się w 2014 roku, zostało objęte opieką prawną. Oznacza to, że nie może być usunięte bez zgody odpowiedniej instancji. Na początku tego roku wystawione zostało na sprzedaż za sumę 210 tys. funtów.

Miłośnicy prac Banksy’ego uważają, że "szpiedzy" byli jednym z najlepszych przykładów artystycznego komentarza rzeczywistości, do jakich twórca przyzwyczaił Brytyjczyków. Banksy tworzy swe graffiti bez zapowiedzi, najczęściej pod osłoną nocy. Z uwagi na dużą liczbę naśladowców, prace autoryzuje na swojej stronie internetowej.

(mpw)