Gwałtowna burza przeszła popołudniu nad Poznaniem. Kilka godzin od jej zakończenia w mieście wciąż są duże utrudnienia – kierowcy stoją w korkach, bo zalane są odcinki dróg. Strażacy jak dotąd wyjechali już do ponad 1,7 tys. interwencji w całym regionie. Zdecydowana większość zgłoszeń dotyczy zalań i podtopień.

Alei Niepodległości w Poznaniu jest częściowo nieprzejezdna. Pod wiaduktem kolejowym między aleją Niepodległości a Cytadelą zebrała się woda - ta ogromna kałuża ma ponad metr głębokości - utknęły w niej dwa samochody. Miejsce zabezpieczyła policja, kierowcy próbują je omijać, ale niestety - wszystkie okoliczne ulice są zakorkowane.

Ulewa sparaliżowała nie tylko ulice - donosi wielkopolski reporter RMF FM. Woda zalała też m.in. halę odlotów na lotnisku Poznań Ławica, podziemia kilku szpitali, katedrę na Ostrowie Tumskim i setki domów.

Ponad 1,5 tys. interwencji strażaków

Do tej pory strażacy w regionie odebrali już ponad 1,7 tys. zgłoszeńCały czas działamy, strażaków z Poznania i powiatu wspierają strażacy z innych powiatów województwa. Mamy 1,5 tys. zgłoszeń związanych z zalaniami, podtopieniami, powalonymi drzewami czy nieprzejezdnymi drogami - podała mł. bryg. Lucyna Rudzińska z KW PSP w Poznaniu.

Strażacy zostali wezwani m.in. do podtopionej katedry. Doszło też podtopień w pięciu poznańskich szpitalach. W stolicy regionu wciąż nieprzejezdnych jest wiele ulic, które zamieniły się w rwące potoki. Na ulicach, pod wiaduktami stoją unieruchomione wodą samochody.

Z kilkudziesięciominutowymi opóźnieniami kursuje publiczny transport. Nie kursują tramwaje na trasie PST - doszło do osunięcia skarpy, uruchomiono komunikację zastępczą.

Najwięcej zgłoszeń jest z Poznania, Swarzędza i Koziegłów. Wcześniej dużą liczbę zgłoszeń odbierano także z okolic Gostynia, Ostrowa Wlkp. i Ostrzeszowa.

Wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski poinformował we wtorek po południu, że w usuwanie następstw intensywnych opadów deszczu w mieście włączyły się, poza strażą pożarną, służby MPK, ZDM i Aquanetu. Trwa wypompowywanie wody, na początek z kluczowych ulic. Ruch tramwajowy na PST został wyłączony z racji osunięcia skarpy. Na pętli Ogrody i al. Wielkopolskiej ruch tramwajowy był wstrzymany z racji zalania torowisk. Nie działa też kilka sygnalizacji świetlnych - podał Wiśniewski.

Wiceprezydent podał, że w szkole, gdzie zawaliła się część dachu hali sportowej, pracują inspektorzy nadzoru budowlanego. Wskutek zdarzenia nikomu nic się nie stało.

Na skutek wtorkowych burz w Poznaniu pozbawionych energii elektrycznej zostało ok. 7 tys. odbiorców. Mateusz Gościniak z firmy Enea Operator zapewnił, że trwa usuwanie skutków awarii, bez prądu pozostaje jeszcze kilkuset odbiorców.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.
Opracowanie: