​Unijny program "Owoce, warzywa i mleko w szkole" wraca wraz z rokiem szkolnym do szkół w krajach uczestniczących w programie. Z danych opublikowanych przez Komisję Europejską wynika, że polskie szkoły należą do unijnej czołówki korzystającej z tej pomocy.

Polska, zaraz po Francji (17 milionów euro), jest tym krajem, który otrzyma w tym roku szkolnym najwięcej pieniędzy na owoce i warzywa. Otrzymamy prawie 11 milionów euro. Natomiast na mleko w szkołach otrzymamy 14 milionów, co plasuje Polskę na 5. miejscu, po Niemcach, Włochach, Francji i Hiszpanii. 

Udział w programie jest dobrowolny, ale korzystają z niego wszystkie kraje Unii. Tak wysoki poziom uczestnictwa polskich szkół świadczy o dużej popularności tego programu, ale i dobrej organizacji. Ogółem, w całej Unii z tego programu skorzysta w tym roku szkolnym 30 milionów osób.

Celem tej inicjatywy jest propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci. Kraje UE mogą poprzez tren program propagować lokalne gospodarstwa rolne. Mogą np. zachęcać do zakupu produktów lokalnych lub regionalnych albo produktów ekologicznych oraz promować krótkie łańcuchy dostaw, produkty wiążące się z korzyściami dla środowiska i systemy jakości produktów rolnych.  

Programowi towarzyszy także specjalny program edukacyjny, dzięki któremu uczniowie poznają znaczenie odpowiedniego żywienia i dowiedzą się, jak produkowana jest żywność. 

Komisja Europejska udostępnia między innymi na swojej stronie filmik animowany dla młodzieży od 11 roku życia na temat europejskiego rolnictwa.  

 

(ph)