UNESCO wyśle do Jerozolimy grupę ekspertów, którzy mają sprawdzić, czy prowadzone w okolicach Wzgórza Świątynnego prace wykopaliskowe i budowlane nie stanowią zagrożenia dla miejsc kultu. Arabowie podkreślają, że rozpoczęte przez Izraelczyków kilkanaście dni temu prace mogą uszkodzić fundamenty meczetów Umara i Al Aqsa.

Wierzę, że taka misja stanowi w obecnej sytuacji najwłaściwszą odpowiedź i może pomóc w załagodzeniu tarć oraz przywróceniu klimatu zaufania sprzyjającego dialogowi, jakiego wszyscy sobie życzymy - oświadczył dyrektor generalny UNESCO Koichiro Matsuura. Ekipa ma wyruszyć tak szybko, jak to możliwe, prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia.

Rzeczniczka izraelskiego rządu Miri Eisin zapewniła, że eksperci UNESCO są mile widziani na miejscu wykopalisk.

Na Wzgórzu Świątynnym znajdują się meczety Umara (zwany też Kopułą na Skale) i Al Aqsa. Ten ostatni jest trzecim po Mekce i Medynie najważniejszym sanktuarium islamu, upamiętniającym miejsce, skąd Mahomet miał odbyć podróż do nieba. Miejsce to jest bardzo ważne także dla żydów, ponieważ w starożytności znajdowały się tam dwie kolejne świątynie jerozolimskie. Drugą z nich zburzyli Rzymianie po stłumieniu powstania żydowskiego w 70 r.

Stare Miasto w Jerozolimie, w obrębie którego znajduje się Wzgórze Świątynne, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO i uznane za obiekt zagrożony.

Wykopaliska poprzedzają odbudowę pomostu, mającego zastąpić starą rampę, zniszczoną przez burzę śnieżną trzy lata temu. Według strony izraelskiej prace mają potrwać co najmniej 6-8 miesięcy.