Dowództwo wojsk USA w Iraku nie potwierdziło, jakoby mężczyzna aresztowany przez irackie siły bezpieczeństwa był liderem Al-Kaidy w Iraku. O aresztowaniu na północy Iraku Egipcjanina Abu Ajuba al-Masriego, znanego również jako Abu Hamza al-Muhadżir, poinformował rzecznik irackiego ministerstwa obrony.

Rzeczniczka amerykańskiego dowództwa powiedziała, że zatrzymany nazywa się tak samo, ale nie ma żadnych związków z przywódcą Al-Kaidy.

Zatrzymanie domniemanego terrorysty było szeroko relacjonowane przez iracką telewizję i triumfalnie rozgłoszone przez wielu przedstawicieli władz.

W maju 2007 roku pojawiły się doniesienia na temat śmierci Masriego w starciu na północ od Bagdadu. Informację tę jednak zdementowało ugrupowanie powiązane z iracką Al-Kaidą. Rok wcześniej miał miejsce inny fałszywy alarm.

Egipski terrorysta Abu Ajub al-Masri przejął dowództwo nad iracką Al-Kaidą po śmierci w czerwcu 2006 roku Abu Musaba az-Zarkawiego, który zginął podczas amerykańskiego nalotu. Waszyngton wyznaczył za głowę Masriego nagrodę w wysokości 5 mln dolarów. Jest uważany przez amerykańskich wojskowych za eksperta od konstruowania ładunków wybuchowych.