W Moskwie i obwodzie moskiewskim rozpoczęły działalność lokale krajowej sieci fastfoodów utworzone na bazie sieci restauracji McDonald's. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę McDonald's w maju opuścił Rosję, gdzie działał przez ponad 30 lat.

W marcu media informowały o zamiarze zastąpienia w Rosji marki McDonald's przez "Wujaszka Wanię". Logotyp podróbki McDonald'sa był odwróconą literą "M". RIA Novosti, która miała złożyć do Rospatentu, wniosek o rejestrację logotypu "Wujaszka Wani", ostatecznie ogłosiła, że pracuje nad unieważnieniem wniosku.

Rosjanie podrabiają McDonald'sa

W menu "Wkusno - i toczka" (po polsku: Smacznie - i kropka) można znaleźć frytki, burgery i napoje gazowane. Opakowania są bardzo podobne do poprzednich, nie posiadają charakterystycznych kolorów i loga McDonald's.

Asortyment może się zmienić z powodu wycofywania się zagranicznych dostawców z rynku rosyjskiego. Na razie firma korzysta z zapasów coca-coli, ale będzie szukać zamiennika.

W Moskwie bar otworzono na Placu Puszkina, w pomieszczeniach, gdzie działał pierwszy uruchomiony w Rosji lokal McDonald's. Na ulicy zgromadził się tłum, jednak kolejka przesuwa się szybko.

Wzdłuż kolejki stoją pracownicy i rozdają baloniki. Wokół - samochody policyjne, a otwarcie ochraniają funkcjonariusze dwóch specjalnych pułków policji, które wcześniej rozpędzały demonstracje - relacjonuje niezależna "Nowaja Gazieta", której redakcja działa teraz poza Rosją.

McDonald's i Govorow zawarli umowę

McDonald's, po ogłoszeniu decyzji o wyjściu z rosyjskiego rynku, swoje aktywa sprzedał partnerowi franczyzowemu Aleksnadrowi Goworowi. Rosyjski biznesmen w maju ogłosił plany rozwoju sieci fast foodów pod nowym szyldem.

Jak informują WirtualneMedia.pl, umowa pomiędzy Goworem a McDonald'sem zakłada zachowanie miejsc pracy dla wszystkich pracowników na równorzędnych warunkach, przez co najmniej 2 lata.

Aleksander Gowor jest właścicielem firmy GiD - firma prowadzi 25 restauracji franczyzowych w Nowosybirsku, Berdsku, Tomsku, Kemerowie, Nowokuźniecku, Barnaulu i Krasnojarsku. W 2021 r. przychody sieci na Syberii wyniosły około 2 mld rubli, a strata netto 12,4 mln rubli - informuje portal.