Słomkowo-żółte, opatrzone wizerunkiem smoka i warte ponad sześć tysięcy funtów. Królewski złotnik uchyla rąbka tajemnicy w sprawie ślubnych obrączek, które 19 maja założy książę Harry i Meghan Markle.

Ślubna biżuteria młodej pary będzie wykonana z jednego z najrzadszych kruszców na świecie: walijskiego złota. Eksperci przewidują, że obrączkę dla Meghan Markle przygotuje pracownia Wartskich, londyńskich jubilerów rosyjskiego pochodzenia. Ta sama pracownia przygotowywała obrączki dla księcia Williama i Kate Middleton.

Pierścionek zaręczynowy narzeczonej księcia Harry'ego stworzono z kruszcu w kolorze żółtym, dlatego biżuteria ślubna też będzie miała taką barwę. Większość ozdób wykonywanych z walijskiego złota, ma lekko różowy odcień, ze względu na domieszkę miedzi występującą w tamtejszych kopalniach.

Wykorzystanie złota z Walii to rodzinna tradycja Windsorów. Pierwszą taką obrączkę założyła prababka księcia Harry'ego - Elizabeth Bowes-Lyon - zmarła przed 16 laty Królowa Matka. Potem - podobną ślubną biżuterię - założyła jej córka: przyszła Królowa Elżbieta i brat księcia Harry'ego: książę William podczas ślubu z Kate Middleton.

Walijskie złoto w różowym odcieniu

Walijskie złoto jest obecnie prawdopodobnie najrzadszym złotem na świecie. Jego wartość 30-krotnie przekracza cenę "zwykłego" złota. Od niemal wieku uważa się, że walijskie złoto to złoto królewskich i książęcych małżeństw. Ten szlachetny kruszec wydobywany był w kopalniach na terenie północno-zachodniej Walii - tłumaczy Paweł Jaworski z firmy jubilerskiej .

Brytyjska rodzina królewska po raz pierwszy użyła walijskiego złota w 1923 roku. Pochodziło ono z kopalni Clogau St David Mine niedaleko Bontddu. W 1981 roku królowej Elżbiecie podarowano 36 gramów złota wydobytego w kopalni Gwynfynydd Mine należącej do Clogau Gold of Wales.

Obie kopalnie zostały zamknięte w latach 90-tych ubiegłego wieku. Kolejne analizy potwierdziły jednak, że złoża najprawdopodobniej nie zostały jeszcze wyczerpane.

(ug)