USA nie widzą pilnej konieczności rozstrzygnięcia sporu na temat przyszłego sekretarza generalnego NATO – stwierdził przedstawiciel amerykańskiej administracji. Prezydent uczestniczy w dyskusjach i zobaczymy, jak to się skończy - oświadczyło źródło. Wczoraj wieczorem Turcja zablokowała kandydaturę uznawanego za faworyta premiera Danii Andersa Fogh Rasmussena.

Przedstawiciel strony niemieckiej wyjaśnił, że tylko Ankara stoi na drodze do porozumienia w sprawie następcy Jaapa de Hoop Scheffera. 27 krajów członkowskich popiera Rasmussena. Rozmawiamy z Turkami - poinformował polityk. Jak poinformowali przedstawiciele tureckiego rządu, również dzisiaj Ankara nie poprze kandydatury duńskiego premiera na szefa NATO.

Turcja sprzeciwia się kandydaturze Rasmussena ze względu na jego reakcję po publikacji trzy lata temu karykatur Mahometa w duńskiej prasie. Władze w Ankarze mają mu także za złe, że toleruje nadawanie z Danii kurdyjskiej telewizji Roj, którą oskarżają o związki z separatystami kurdyjskimi.

Jednym z rezerwowych kandydatów jest wciąż szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Dopóki nie zostanie wybrany nowy szef NATO, to wszystkie kandydatury są w nocy - stwierdził rzecznik polskiego rządu, Paweł Graś.

Kadencja Scheffera mija 31 lipca. Wybór nowego szefa NATO następuje w drodze konsensusu.