Rodzina Obamów szykuje się do przeprowadzki do Białego Domu po wczorajszym zwycięstwie w wyborach prezydenckich w USA. A w Waszyngtonie rozpoczęły się przygotowania do ich uroczystego przyjęcia. 20 stycznia 2009 r. nastąpi inauguracja kadencji Baracka Obamy i wielka feta z tej okazji.

Operacja nie będzie prosta. Nic więc dziwnego, że już teraz rozpoczęto przygotowania. Samych najważniejszych, imiennie zapraszanych na Kapitol gości będzie 30 tysięcy. Dla każdego trzeba przygotować krzesło, a także koc i pelerynę na wypadek deszczu – przepisy bezpieczeństwa zakazują bowiem przynoszenia parasoli.

Te 30 tysięcy osób to tylko niewielka część świadków prezydenckiej przysięgi. Kolejne 250 tysięcy wejściówek będzie na miejsca stojące.

Warto zaznaczyć, że wiele hoteli, zwłaszcza tych przy trasie uroczystej parady, od wielu miesięcy już nie przyjmuje rezerwacji na okolice 20 stycznia.

Tradycja nakazuje, by prezydent-elekt zaczął dzień mszą, a następnie spotkał się ze swoim poprzednikiem w Białym Domu. Potem obie pierwsze pary Ameryki udają się na Kapitol; po zaprzysiężeniu do Białego Domu wraca już tylko jedna.