Departament obrony USA zalecił złagodzenie warunków przetrzymywania więźniów w obozie więziennym bazy Guantanamo na Kubie. W raporcie przygotowanym przez wiceadmirała Patricka Walsha zalecono w szczególności złagodzenie izolacji więźniów i zezwolenia im na większe kontakty międzyludzkie oraz rekreację.

Koniec z brutalnymi technikami przesłuchań. A w ciągu roku zamknięcie kontrowersyjnego więzienia w bazie wojskowej Guantanamo. Barack Obama podpisał swoje pierwsze, prezydenckie decyzje, którymi wyraźnie odcina się od polityki swojego poprzednika. czytaj więcej

Raport Walsha stwierdza również, że w Guantanamo przestrzegane są postanowienia Konwencji Genewskiej dotyczące traktowania więźniów.

Prezydent Barack Obama zapowiedział, że więzienie w Guantanamo zostanie zamknięte w ciągu roku. Obecnie przetrzymywanych jest w nim ok. 250 więźniów podejrzewanych o terroryzm, jednak większości z nich nie przedstawiono konkretnych zarzutów.

W przeszłości amerykańskie władze były wielokrotnie oskarżane o torturowanie i brutalne metody przesłuchiwania więźniów w więzieniu na Kubie.