Donald Tusk jest „bardzo usatysfakcjonowany” po spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej. Premier stwierdził, że przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso podziela jego wysokie zdanie o kompetencjach Janusza Lewandowskiego jako przyszłego polskiego komisarza.

Państwo znacie kompetencje i możliwości, umiejętności Janusza Lewandowskiego. Jeśli uzyska potwierdzenie, zostanie zaakceptowany przez szefa Komisji Europejskiej i Parlament Europejski, to domyślacie się, jak Janusz Lewandowski może służyć Unii Europejskiej, jeśli chodzi o przekrój kompetencji i możliwości - powiedział Tusk po spotkaniu z Barroso.

O wizycie premiera w Brukseli zdecydowano w ostatniej chwili przed przyszłotygodniowym unijnym szczytem. Nieoficjalnie wiadomo, że szef KE musiał dopasować swój kalendarz do planów Tuska. Warto podkreślić, że wcale nie jest przesądzone, że wybór komisarzy nastąpi na najbliższym szczycie w Brukseli.

Janusz Lewandowski, były minister przekształceń własnościowych, jest eurodeputowanym Platformy Obywatelskiej. W poprzedniej kadencji Parlamentu Europejskiego był przewodniczącym komisji ds. budżetu. Tusk od dawna wymieniał go jako najbardziej prawdopodobnego kandydata na polskiego komisarza w nowej Komisji Europejskiej.