Janusz Lewandowski jest kandydatem na polskiego komisarza w Unii Europejskiej - powiedział w Brukseli szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Według Mikołaja Dowgielewicza taką decyzję podjął premier. Wcześniej wśród kandydatów na to stanowisko pojawiały się nazwiska Danuty Hübner i Jacka Saryusz-Wolskiego.

Było trzech poważnych kandydatów, ale trudna decyzja została podjęta i się z niej bardzo cieszę - dodał Dowgielewicz. Liczymy na to, że najpóźniej w pierwszej połowie lipca Janusz Lewandowski zasiądzie w Komisji Europejskiej - dodaje:

Jego zdaniem, Lewandowski, eurodeputowany PO od 2004 roku, to człowiek biegły w sprawach ekonomicznych, który dobrze zna Brukselę i politykę europejską. Jest szanowany w Brukseli, to kandydat pierwszoligowy, aby objąć ważną tekę w Komisji Europejskiej - powiedział Dowgielewicz.

Lewandowski musi zostać formalnie zaaprobowany przez szefa Komisji Europejskiej i zaprzysiężony przez Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Dowgielewicz liczy, że te procedury ostatecznie zakończą się w pierwszej połowie lipca i najpóźniej wówczas Lewandowski zasiądzie w KE.