Iran wystrzelił pierwszą skonstruowaną w tym kraju rakietę, przystosowaną do wyniesienia w kosmos satelity. Start pokazała irańska telewizja. To kolejny znak dla Zachodu, że Iran dysponuje już technologią, która pozwoli mu przenieść ewentualną broń atomową w dowolny punkt świata.

Według irańskiej telewizji, test dwuczłonowej rakiety zwanej Safir (Ambasador) zakończył się sukcesem. Przy jej pomocy Iran zamierza umieścić na orbicie wokółziemskiej swego własnego sztucznego satelitę Omid (Nadzieja), który ma zbierać dane atmosferyczne na niskim pułapie. Nie poinformowano jednak, kiedy zostanie wysłany w kosmos.

Iran od lat rozwija swój program kosmiczny. W 2005 roku wysłał pierwszego komercyjnego satelitę na rosyjskiej rakiecie w ramach programu rosyjsko-irańskiego. Moskwa jest głównym partnerem w dostarczaniu Teheranowi kosmicznej technologii.

Zachód z kolei oskarża Iran o próby uzyskania dostępu do broni nuklearnej pod przykrywką cywilnego programu. Teheran zapewnia, że używa technologii atomowej wyłącznie do produkcji elektryczności.