Szympanse mądrzejsze niż ludzie? To może jeszcze zbyt daleko idące pytanie, ale najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Kyoto pokazują, że nasi najbliżsi krewni są w pewnych zadaniach pamięciowych lepsi od nas.

Jak pisze czasopismo "Current Biology", po raz pierwszy w historii udało się pokazać, że małpa potrafi wykonać pewne testy pamięciowe lepiej niż człowiek. Badaniom poddano trzy dorosłe samice szympansa, troje młodych szympansów w wieku 5. lat i... studentów uniwersytetu. Ich zadaniem było zapamiętanie, w których miejscach ekranu pojawiają się cyfry od 1 do 9.

Młode szympansy radziły sobie z tym testem znacznie lepiej, niż starsze samice i - co zaskakujące, także lepiej niż ludzie. Zdaniem autorów testu młode małpy mają fotograficzną pamięć, którą tracą z wiekiem i która prawdopodobnie w wyniku ewolucji zanikła także u człowieka. Być może nam nie jest już potrzebna, bo na przykład dzięki umiejętności mówienia potrafimy się lepiej porozumiewać. Autorzy pracy twierdzą, że nie doceniamy inteligencji szympansów. Kto wie, a może przeceniamy naszą...