Dramatyczne doniesienia ze szkoły podstawowej w Teksasie. W strzelaninie zginęło 21 osób, w tym 18 uczniów i 3 dorosłe osoby. Kilkanaście kolejnych osób zostało rannych.

Do strzelaniny doszło w szkole podstawowej w miejscowości Uvalde. Ogień otworzył 18-letni napastnik, który zginął w wyniku policyjnej interwencji. Początkowo władze informowały o 2 ofiarach śmiertelnych.

Do szpitala trafiło kilkunastu uczniów z różnymi obrażeniami, wśród rannych jest również 40-letni mężczyzna. Najciężej ranne ofiary zostały przetransportowane do szpitala uniwersyteckiego w San Antonio. To uczeń szkoły i 66-letnia kobieta, której stan lekarze oceniają jako krytyczny.

Nieznane są motywy sprawcy, na miejscu pracują służby. Gubernator Teksasu Greg Abbott przekazał, że tuż przed dokonaniem ataku napastnik miał wysiąść z samochodu i wejść na teren szkoły z karabinem w ręku. Jak wyjaśnił, to 18-letni Salvador Romas, prawdopodobnie były uczeń liceum w Uvalde. Wszedł do szkoły z pistoletem i prawdopodobnie karabinem. 

Postrzelonych zostało także dwóch funkcjonariuszy organów ścigania, ale prawdopodobnie ich życie nie jest zagrożone.

Teksańczycy w całym stanie opłakują ofiary tej bezsensownej zbrodni i społeczność Uvalde - powiedział Abbott - (...) Wzywamy wszystkich Teksańczyków do zjednoczenia się, aby okazać nasze niezachwiane wsparcie wszystkim cierpiącym - mówił Abbott.

Według stacji CNN zabójca, przed wtargnięciem do szkoły podstawowej z bronią w ręku zabił swoją babcię.

Prezydent USA: Kiedy na miłość boską przeciwstawimy się lobby broni palnej?

Joe Biden zapewnił, że modli się za to, aby rodzice i bliscy ofiar mieli siłę w ciemności, jaka ich otacza. Podkreślił, że nie będą już tacy sami.

Jasno jako naród musimy zadać pytanie: Kiedy na miłość boską przeciwstawimy się lobby broni palnej? Kiedy na miłość boską zrobimy to, co musi być zrobione? - mówił m.in. Biden w emocjonalnym wystąpieniu, wzywając do wprowadzenia obostrzeń w nabywaniu broni palnej. 

Joe Biden nakazał opuszczenie flag do połowy masztów na Białym Domu i innych budynkach administracji państwowej "jako wyraz uczczenia ofiar" wtorkowej strzelaniny w Teksasie.

Flagi będą opuszczone aż do zachodu słońca 28 maja - zakomunikował Biden w oświadczeniu.