Naukowcy wiedzą już jak przedłużyć życie. Na razie udało im się to w przypadku myszy, ale podobny mechanizm może okazać się skuteczny także u ludzi. "Eliksir młodości" znaleziono w zielniku Indian. Zawiera go popularny na pustynnych terenach USA krzew kreozytowy, zwany też uboczką trójzębną.

O leczniczych właściwościach tego krzewu Indianie wiedzieli od dawna, pomagał przy gojeniu ran. Teraz okazało się, że występujący w pędach uboczki kwas NDGA o silnych właściwościach przeciwutleniających, może coś więcej niż tylko łagodzić stany zapalne, czy do pewnego stopnia chronić przed nowotworami.

Prowadzone niezależnie w trzech instytutach kilkuletnie badania pokazują, że podanie myszom diety bogatej w NDGA może wydłużyć ich życie nawet o 20 do 30 procent. Taki efekt zaobserwowano tylko u samców. Naukowcy na razie nie znają powodu, dla którego samicom NDGA nie pomaga. Być może konieczne jest w ich przypadku zastosowanie większej dawki.

Wyniki są wstępne, naukowcy zamierzają je opublikować w czasopiśmie "Aging Cell" dopiero w sierpniu, ale już wiele się o nich mówi. Nie wiadomo oczywiście, czy metoda może być bezpieczna i skuteczna u ludzi. Naukowcy podkreślają, że niektóre substancje korzystne dla myszy są obojętne lub nawet toksyczne dla człowieka. Jeśli jednak wyniki uda się potwierdzić w testach na innych zwierzętach, przyjdzie kolej na badania kliniczne u ludzi.