Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego NSA nagrywa i przechowuje przez miesiąc wszystkie rozmowy telefoniczne wykonane w jednym z państw - donosi "Washington Post" powołując się na informacje od Edwarda Snowdena. Na prośbę władz USA gazeta nie podaje, o jakie państwo chodzi.

Według dokumentów uzyskanych przez "WP" od byłego współpracownika NSA Edwarda Snowdena, w ramach programu MYSTIC NSA nagrywa każdą rozmowę telefoniczną w opisywanym kraju i przechowuje nagrania przez 30 dni, by móc je poddać dalszej analizie. Analitycy NSA mają odsłuchiwać tylko około 1 proc. nagranych rozmów, ale i tak są to olbrzymie ilości danych do weryfikacji. Dostęp do tych zasobów mają nie tylko oni, ale też pracownicy innych agencji wywiadu amerykańskiego.

Dotychczas ujawnione przez Snowdena dokumenty o prowadzonej na masową skalę elektronicznej inwigilacji NSA wskazywały, że amerykański wywiad przechowuje tzw. metadane, czyli informacje o tym, między jakimi numerami rozmowa telefoniczna się odbyła oraz kiedy i gdzie została wykonana. Program MYSTIC jest inny, bo przechowuje także nagranie całej rozmowy.

Według "WP" program MYSTIC jest prowadzony w jednym z państw od 2009 roku, ale pełną operacyjność uzyskał w 2011 roku. Otrzymane od Snowdena dokumenty wskazują, że NSA planowała rozszerzenie programu na kolejne sześć państw. Niewykluczone, że niektóre z nich już zostały nim objęte.

(MN)