Wyszukiwarka Google 18 marca postanowiła przypomnieć postać Seiichiego Miyake, japońskiego wynalazcy i działacza społecznego, który stworzył płyty chodnikowe ze specjalnymi wypukłościami, które pomagają osobom niedowidzącym w przestrzeni publicznej.

18 marca Google upamiętnia postać Seiichi Miyake. Japończyk stał się znany po tym, jak w 1965 roku za własne pieniądze stworzył "dotykowe płyty" chodnikowe, które miały wypukłą powierzchnię. Dzięki temu były pomocne dla ludzi niewidomych w przestrzeni publicznej.

Płyty mają dwa typy: okrągłe kropki i pionowe paski. Bloki kropek informują o niebezpieczeństwie, a pionowe paski o bezpiecznym poruszaniu się do przodu.

18 marca 1967 roku w Okayamie na północy Japonii zainstalowano ten wynalazek. 10 lat później wypukłe płyty chodnikowe stały się obowiązkowe na wszystkich stacjach kolei japońskich.

Czym jest Google Doodle?

Google Doodle to specjalna grafika, która pojawia się przy logo Google, po otwarciu wyszukiwarki. W zależności od dnia, motywem przewodnim może być ważna osoba, wydarzenie bądź święto.

Google Doodle ma zarówno zasięg międzynarodowy, jak i lokalny. Często zdarza się, że grafiki są spersonalizowane dla danego kraju, np. z okazji święta niepodległości lub innego, ważnego wydarzenia.

Niektóre grafiki Google Doodle są interaktywne i przybierają formę np. mini-gry.