Najbardziej kontrowersyjny portret prezydenta w historii V Republiki Francuskiej robi furorę na wystawie w Madrycie. To portret Nicolasa Sarkozy’ego, jako „punka” z czarno-niebieskimi włosami i kolczykiem w kształcie najwyższego odznaczenia państwowego, Legii Honorowej. Autorem tego dzieła jest sam ojciec szefa państwa, Pal Sarkozy.

Prezydent Francji dostał ten nieco kiczowaty portret w prezencie od swojego ojca po zwycięstwie w wyborach prezydenckich. Dotąd płótno, na którym widać również kwiatki, motylki, a także sylwetki Putina i Busha wisiało w prywatnych apartamentach szefa państwa w Pałacu Elizejskim. Jednak teraz Nicolas Sarkozy wypożyczył je na wystawę pt. „Szaleństwo”, która po Madrycie ma zostać pokazana również w galerii sławnego francuskiego dyktatora mody Pierre Cardina w Paryżu.

Zapytałem Nicolasa czy zgadza się na publiczne eksponowanie tego płótna. Odpowiedział mi: „Tato to świetny pomysł” – zapewnia Pal Sarkozy. Zaznacza, że ten punkowy portret bardzo się jego synowi podoba.