Rosja wprowadziła zakaz importu mączki rybnej z Polski z powodu wykrycia w niej białka zwierzęcego – poinformował Siergiej Dankwert, szef Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego. Ostrzegł, że Moskwa może także zakazać importu produktów pochodzenia z Polski za pośrednictwem krajów trzecich.

Dankwert w wypowiedzi dla agencji Interfax zaznaczył, że do mączki rybnej dodawano mączkę mięso-kostną. A to jest zabronione, ponieważ w kilku krajach Unii Europejskiej rejestrowano przypadki zachorowań zwierząt rzeźnych na gąbczaste zwyrodnienie mózgu - zaznaczył.

Zakaz ma obowiązywać do czasu przeprowadzenia przez rosyjskich ekspertów audytu polskiego systemu kontroli bezpieczeństwa produktów rolnych dostarczanych do Rosji.

Polska nie produkuje mączki rybnej - odpowiedział minister gospodarki Marek Grabarczyk. Dodał, że rosyjski zakaz ma wymiar wyłącznie polityczny. Według niego mączka rybna może się w Polsce pojawiać u importerów, którzy po przeróbce reeksportują ten produkt do Rosji.

O polskich owocach rozmawiają przedstawiciele Komisji Europejskiej i Rosji. To bardzo ważna dla Polski dyskusja - pierwsza od czasu, gdy dwa lata temu Rosja wprowadziła embargo na polskie wyroby mięsne i owoce. Od dziś Rosjanie nie mogą też sprowadzać polskiej mączki rybnej i jej przetworów. czytaj więcej

Wiceminister rolnictwa Marek Chrapek poinformował, ze w czwartek w Brukseli polscy eksperci będą rozmawiać w Komisji Europejskiej o zakazie importu do Rosji produktów roślinnych z Polski.