Posiedzenie Najwyższej Rady Państwowej Związku Białorusi i Rosji, które miało odbyć się w Moskwie, zostało odwołane. Jak poinformował dziennik „Kommiersant”, powołując się na źródła w administracji prezydenckiej i rządowej, przyczyną odwołania spotkania były różnice w poglądach na przyszłość wspólnego państwa.

Szczyt ZBiR-u odwołano już po raz drugi. Początkowo było ono planowane na 3 listopada. Jednak pod koniec października ogłoszono, że spotkanie odbędzie się na początku grudnia. Przyczyn tej decyzji nie podano.

Rosyjskie i białoruskie media informowały, że grudniowe posiedzenie będzie przełomem w historii związku. Zapowiadano podpisanie umowy o połączeniu systemów obrony przeciwlotniczej, zatwierdzenie projektu aktu konstytucyjnego dla wspólnego państwa, a także przejście obu krajów na jedną walutę.

Rosja i Białoruś poróżniły się jednak w kilku istotnych kwestiach. Aleksander Łukaszenka oświadczył, że projekt konstytucji jest gorszy od obecnego traktatu o państwie związkowym. Z kolei Kreml ma pretensje do władz w Mińsku o zwlekanie z uznaniem niepodległości Abchazji i Osetii Południowej.