Informacje o kryzysie w stosunkach Rosji z Unią Europejską są "mocno przesadzone" - ocenił w środę rano rosyjski pełnomocnik do spraw UE Siergiej Jastrzembski. Jego zdaniem, kwestia polskiego weta w sprawie rozmów z Rosją, da się rozwiązać.

Siergiej Jastrzembski wypowiadał się na konferencji prasowej w Moskwie przed rozpoczynającym się w czwartek wieczorem szczytem Unia-Rosja w Samarze. Ocenił, że stosunki na linii Bruksela - Moskwa "rozwijają się całkiem nieźle". Według niego, kwestia polskiego weta w sprawie nowego porozumienia Unii Europejskiej z Rosją "jest do rozwiązania".

Jastrzembski przekonywał, iż informacje o kryzysie w stosunkach Rosji z UE są "mocno przesadzone". Zapowiedział, że na szczycie, strona rosyjska będzie chciała także poruszyć amerykańskie plany rozmieszczenia w Europie elementów tarczy antyrakietowej oraz

kwestie ochrony pomników pamięci w związku z niedawnym sporem na linii Tallin-Moskwa o pomnik żołnierzy radzieckich.

Rosyjski pełnomocnik ds. UE zapewnił, że rezultatem niedawnej wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Kazachstanie i Turkmenistanie będzie zwiększenie dostaw surowców energetycznych do Europy. Jego zdaniem wyniki podróży Putina do Azji Środkowej "to dobry sygnał dla państw Europy Zachodniej".