"Umówmy się: nie jesteśmy przeciwko porozumieniu"- to komentarz rosyjskiego prezydenta w sprawie embarga na polskie mięso. Władimir Putin spotkał się w Soczi z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Merkel przyznała, że problem zakazu importu polskiego mięsa do Rosji pozostaje nierozwiązany. Niemiecka kanclerz ma jednak nadzieję, że negocjacje o partnerstwie UE z Rosją rozpoczną się przed końcem pierwszego półrocza 2007 r.

Wcześniej Kanclerz Merkel obiecywała, że negocjacje na temat nowego porozumienia o współpracy między Rosją i Unią Europejską rozpoczną się już podczas majowego szczytu Wspólnoty. To oznaczałoby tylko jedno: do tego czasu Warszawa zrezygnuje z weta, a Moskwa – z embarga na polskie mięso.

W Soczi rozmawiano także o bezpieczeństwie energetycznym Europy. Merkel skrytykowała Rosję za niedawne wojny energetyczne z Białorusią i brak gwarancji dostaw. Putin odpowiedział z uśmiechem, że jego kraj robi wszystko, aby zmniejszyć zależność od krajów tranzytowych, m.in. budując rurociąg po dnie Bałtyku.