Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że weźmie udział w niedzielę 8 października w Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku. Przejdzie z Polakami słynną 5th Avenue.

Jak dowiedział się korespondent RMF FM w USA Paweł Żuchowski, prezydent Duda przyleci do Nowego Jorku specjalnie na paradę. 

Andrzej Duda ma wziąć udział we mszy św. o godz. 10:15 w katedrze św. Patryka, a następnie przemówi ze sceny zlokalizowanej przy 42 ulicy i przejdzie Piątą Aleją. 

Prezydent Duda dopiero co wrócił z Nowego Jorku, gdzie brał udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Bardzo się cieszymy, że polski prezydent wreszcie będzie na naszej paradzie - powiedział Richard Zawisny prezes Parady Pułaskiego w rozmowie z korespondentem RMF FM Pawłem Żuchowski.

To dla nas jest bardzo ważne. Bardzo się cieszymy, że nie będzie tylko przez pół godziny a spędzi z nami kilka godzin - mówi Richard Zawisny.

To będzie specjalny moment dla całej Polonii, że nasz prezydent będzie z nami. Serdecznie wszystkich zapraszamy - podkreślił.

W najbliższą niedzielę w Warszawie organizowany jest marsz opozycji. Jak przekazali naszemu dziennikarzowi jego informatorzy, udział Andrzeja Dudy w polskiej paradzie na Manhattanie ma skierować uwagę na wydarzenie w Nowym Jorku z udziałem prezydenta.

Ustalenia korespondenta RMF FM Pawła Żuchowskiego potwierdziły jego cztery źródła. Nasz dziennikarz dowiedział się, że w środę prezydencka ochrona miała rekonesans w nowojorskiej katedrze św. Patryka. 

Udział prezydenta w Paradzie Pułaskiego ma też zmobilizować amerykańską Polonię do udziału w wyborach do Sejmu i Senatu, które odbędą się 15 października - tydzień po wydarzeniu na Manhattanie.