Reprezentacja Portugalii została kolejnym półfinalistą piłkarskich mistrzostw świata. Portugalczycy pokonali w rzutach karnych drużynę Albionu 3:1. W regulaminowym czasie gry i w dogrywce nie padła żadna bramka.

Na Arena AufSchalke w Gelsenkirchen po 120 minutach regulaminowego czasu gry obie drużyny nie potrafiły trafić do siatki rywali. Podopieczni Svena Gorana Erikssona mieli utrudnione zadanie, bowiem w 62. minucie czerwoną kartką ukarany został Wayne Rooney. Napastnik Manchesteru United brutalnie kopnął bez piłki Ricardo Carvalho i "Lwy Albionu" grały w osłabieniu.

Grający bez pauzujących za czerwone kartki Deco i Costinhi wicemistrzowie Europy nie potrafili jednak wykorzystać tej przewagi. O ich awansie przesądziły dopiero rzuty karne.

Tak jak przed dwoma laty w ćwierćfinale mistrzostw Europy, tak i teraz bohaterem Portugalii został Ricardo. Bramkarz Sportingu fantastycznie obronił strzały Lamparda, Gerrarda i Carraghera i nie miały już znaczenia pudła Petita i Hugo Viany. Awans do półfinału przypieczętował Cristiano Ronaldo.

Portugalczycy w półfinale zagrają ze zwycięzcą meczu Brazylia-Francja.