W sprzedaży internetowej pojawiły się paczki z popiołem z aktywnego od września wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma. Hiszpańskie służby medyczne przestrzegają przed otwieraniem torebek z czarnym granulatem, a naukowcy wskazują na zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Jak poinformowała regionalna telewizja TVC oraz dziennik "Canarias7", na kilku stronach internetowych sprzedawane są saszetki w popiołem z Cumbre Vieja.

W serwisie aukcyjnym eBay jeden ze sprzedawców oferuje ten nietypowy towar za 20 euro, reklamując go jako "paczkę popiołu z aktywnego wulkanu z La Palmy". Twierdzi, że paczkę wysyłaną z terytorium Hiszpanii może dostarczyć w ciągu maksymalnie czterech dni.

Powołujący się na naukowców "Canarias7" wskazuje tymczasem, że obrót popiołem wulkanicznym stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego. Przypomina, że wciąż nie zakończyły się badania nad popiołami oraz innym materiałem piroklastycznym wydostającym się z Cumbre Vieja.

"Pochodzący z aktywnego na La Palmie wulkanu materiał może skazić powietrze, wodę oraz żywność" - przestrzegają media.

Z powodu erupcji Cumbre Vieja, do której doszło 19 września, w wielu miejscach na La Palmie zalega popiół, a w powietrzu unoszą się dymy z wysoką zawartością dwutlenku siarki. Dziś rano z powodu dużej liczby popiołów odwołano loty na wyspę.