​Brytyjska premier Theresa May wyraziła nadzieję, że Facebook rozumie powagę sytuacji w związku ze skandalem wokół nieuprawnionego użycia danych użytkowników serwisu przez Cambridge Analytica, po tym gdy szef Facebooka odmówił stawienia się w Izbie Gmin. Wcześniej szef komisji Izby Gmin ds. cyfryzacji Damian Collins zdumienie postawą Marka Zuckerberga. "Apelujemy do niego, by przemyślał to raz jeszcze, jeśli obchodzą go ludzie, którzy korzystają z usług jego firmy" - powiedział Collins.

Theresa May: Mamy nadzieję, że Facebook rozumie powagę sytuacji

Mark Zuckerberg zadecyduje sam, czy zechce stawić się przed komisją. Wyrażam jednak nadzieję, że Facebook zrozumie, jak ważna dla ludzi jest obecna sytuacja i dlaczego są nią tak zmartwieni, i zapewni komisji możliwość uzyskania odpowiedzi na niezbędne pytania - powiedziała premier Theresa May w przemówieniu w brytyjskim parlamencie.

Wcześniej brytyjskie media poinformowały, że szef Facebooka Mark Zuckerberg nie będzie odpowiadał na pytania brytyjskich posłów w związku ze skandalem dotyczącym wykorzystania danych użytkowników tego serwisu społecznościowego przez firmę Cambridge Analytica.

Zamiast niego wydelegowani w tej sprawie mają zostać szef technologii Facebooka Mike Schroepfer bądź szef produktu Chris Cox, którzy udzielą wyjaśnień przed komisją ds. cyfryzacji i mediów brytyjskiej Izby Gmin.

Zuckerberg wielokrotnie zapewniał, że "jest mu naprawdę przykro" z powodu "poważnego naruszenia zaufania" i wykorzystania danych użytkowników przez Cambridge Analytica. 

"Absolutne zdumienie" wśród brytyjskich parlamentarzystów

Szef komisji Izby Gmin ds. cyfryzacji Damian Collins skrytykował prezesa Facebooka Marka Zuckerberga, który postanowił, że nie będzie odpowiadał na pytania brytyjskich posłów w związku ze skandalem wokół firmy Cambridge Analytica.

Komisja Izby Gmin chciała przesłuchać Zuckerbega w związku wykorzystaniem danych użytkowników Facebooka przez Cambridge Analytica.

Jest to absolutnie zdumiewające, że Mark Zuckerberg nie jest gotów poddać się sam przesłuchaniu (...). To są pytania o znaczeniu fundamentalnym i (kwestie) niepokojące użytkowników Facebooka - powiedział Collins.

Apelujemy do niego (Zuckerberga), by przemyślał to raz jeszcze, jeśli obchodzą go ludzie, którzy korzystają z usług jego firmy - dodał Collins.

Apel do Zuckerberga wystosował także amerykański Kongres

W poniedziałek Zuckerbeg został zaproszony do złożenia zeznań przed komisją sądownictwa Senatu USA, czyli trzecim takim gremium w Kongresie, które zabiega o jego zeznania.

Wcześniej z takim zaproszeniem zwróciły się do szefa Facebooka komisja ds. energii i handlu Izby Reprezentantów i senacka komisja handlu.

Cambridge Analytica jest oskarżana m.in. o pozyskanie i wykorzystanie w celach komercyjnych danych 50 milionów osób zarejestrowanych na Facebooku (około 1/3 wszystkich użytkowników w Ameryce Północnej), które były następnie użyte w celu przewidywania ich decyzji wyborczych i wpływania na nie w kampanii prezydenckiej w USA w 2016 roku.

(ph)