Gen. Sławomir Wojciechowski, mimo że dawano mu duże szanse, nie został wybrany szefem komitetu wojskowego Unii Europejskiej. Szefowie sztabów generalnych krajów członkowskich UE wybrali Irlandczyka Seana Clancy'ego.

Polski generał Sławomir Wojciechowski, jeden z trzech kandydatów, przepadł w głosowaniu.

Sean Clancy jest szefem sztabu generalnego sił zbrojnych Irlandii.

O przegranej Polaka miał przesądzić fakt, że jako jedyny kandydat nie był on szefem sztabu. O tym poważnym zastrzeżeniu wobec gen. Wojciechowskiego informowała korespondentka RMF FM w Brukseli.

Gen Wojciechowski: Nie dramatyzowałbym z tego powodu

Po raz kolejny szefowie obrony zdecydowali, że szefem komitetu będzie oficer spoza NATO. W tym wypadku z Irlandii. (...) Oczywiście żałuję, że to nie polski oficer został szefem komitetu wojskowego, ale to też jest dobry wybór - powiedział podczas briefingu dla mediów szef sztabu generalnego WP, gen. Wiesław Kukuła.

Z kolei Sławomir Wojciechowski, zwrócił uwagę, że był jedynym kandydatem, który nie sprawuje funkcji szefa sztabu.

Do tej pory w historii nie wydarzyło się tak, żeby został wybrany oficer niebędący szefem sztabu generalnego. Zaryzykowaliśmy dość dużo, zainwestowaliśmy, mieliśmy ogromne wsparcie pana premiera (Donalda Tuska), MON, MSZ i całej dyplomacji, ale nie byliśmy jedynymi, którzy zabiegają o te rzeczy. Przedstawiliśmy swoją wizję przyszłości, jak powinien funkcjonować komitet wojskowy UE i jak się okazało wizja ta nie była dość atrakcyjna bądź zadziałały inne mechanizmy, których nie jestem w stanie skomentować - zaznaczył polski generał.

Nie dramatyzowałbym z tego powodu, bo zakładaliśmy, że jest to nieprzewidywalne - dodał.

Czym jest komitet wojskowy UE?

Komitet jest najwyższym organem wojskowym w Radzie UE. Do jego zadań należy m.in. kierowanie wszystkimi unijnymi działaniami wojskowymi - zwłaszcza planowaniem i realizacją misji oraz operacji wojskowych. 

W skład EUMC wchodzą szefowie sztabów państw członkowskich Wspólnoty. Na co dzień w obradach reprezentują ich stali przedstawiciele wojskowi.

Wybór Irlandczyka dokonany przez szefów sztabu musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Radę UE.